reklama

Výlet do Astúrska

Popisujem dojmy z dovolenky v Astúrsku v lete r. 2014 s kombinovaným morsko-horsko-pamiatkovým itinerárom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Astúrsko je čarokrásny kút Španielska, v ktorom nájde to svoje každý turista, či už má rád romantické pláže, vysoké hory alebo historické pamiatky. Navyše podnebie je tam veľmi príjemné i uprostred leta; žiadne vyčerpávajúce horúčavy, občas krátky dážď zabezpečujúci krajine zeleň či príjemný osviežujúci vánok od mora. Keď sa k tomu ešte pripočíta veľmi rozumná cenová hladina ubytovania a stravovania, je až na počudovanie, že sa tam nehrnú dovolenkovať davy zahraničných návštevníkov.

My sme zvládli za deň šoférovania zhruba tisícku kilometrov z Marseille do Santillana del Mar v Kantábrii, ktoré nazval Sartre “najkrajšou dedinou v Španielsku”. Určite sme neboli sklamaní tým, čo sme tam videli, zvlášť keď miestni obyvatelia dbajú o to, aby povesti svojej obce činili zadosť. Hlavnou atrakciou k videniu však nie sú ani tak tamojšie pitoreskné stredoveké uličky, ako skôr neďaleká jaskyňa Altamira, kde boli ešte v devätnástom storočí objavené prvé maľby prehistorických umelcov (sú staré okolo 15000 rokov), Dnes už sa turisti nesmú kochať originálmi týchto veľdiel našich predkov, aby hromadnými návštevami nepoškodzovali mikroklímu podzemia, ale neďaleko od lokality pôvodného nálezu bola vybudovaná presná replika miesta, kde je do detailu zreprodukovaný interiér jaskyne s predmetnými freskami. Nemusím hádam zdôrazňovať, ako hlboko zapôsobia na moderného človeka verné a štýlové vyobrazenia pravekých zvierat, zvlášť keď si popritom predstaví výtvarníka i jeho každodenný život a trošku si zafilozofuje o dlhej ceste ľudstva históriou. (Nefotil som vnútri, takže dám iba referenciuhttps://en.wikipedia.org/wiki/Cave_of_Altamira.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Santillana del Mar
Santillana del Mar 
Kapitulný kostol z XII. storočia v Santillana del Mar
Kapitulný kostol z XII. storočia v Santillana del Mar 

Tretí deň dovolenky trávime na pláži de Amió ležiacej na hranici medzi Kantábriou a Astúrskom. Jedná sa o pekné miesto obklopené bralami husto porastenými vegetáciou; v ich tieni sa dá skryť, keď už je slnka priveľa. Zabávame sa na pozorovaní prílivu a odlivu. Nielenže je na Atlantiku oveľa markantnejší ako u nás v Stredozemnom mori, ale výrazne moduluje geometriu pláže; nízka hladina ju delí na niekoľko častí, zatiaľčo vyššia všetko spája do jediného celku.

Pláž de Amió. Postupujúci príliv pomaly zalieva pieskovú šiju  a mení poloostrov na ostrov.
Pláž de Amió. Postupujúci príliv pomaly zalieva pieskovú šiju a mení poloostrov na ostrov. 

Po úspešnej invázii moslimov na Pyrenejský poloostrov na začiatku ôsmeho storočia zostalo v kresťanskej držbe akurát Astúrsko a to hlavne vďaka prirodzenej strategickej ochrane takmer neprekročiteľných hôr Picos de Europa tiahnúcich sa východo-západným smerom a oddeľujúcich južné pobrežie Biskajského zálivu od zvyšku Španielska. V našom ďalšom programe je práve návšteva tohoto nádherného masívu vysokého ako Tatry a konkrétne si vyberáme peší prechod jedenásť kilometrovou tiesňavou Cares, ktorá ako jedna z mála pretína hrebeň Picos severo-južným smerom. Vyvrbil sa z toho skvelý jednodenný výlet, z ktorého pridávam pár záberov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Tiesňava Cares
Tiesňava Cares 
V tiesňave Cares
V tiesňave Cares 
V tiesňave Cares
V tiesňave Cares 
Tiesňava Cares
Tiesňava Cares 

Piaty deň začíname krátkou zastávkou v Cangas de Onís, ktoré bolo v ôsmom storočí hlavným mestom Astúrskeho kráľovstva, ale jediná pamiatka, ktorá sa v ňom zachovala je ešte staršieho dáta; jedná sa o stále funkčný most z čias Rímskej ríše. Vzápätí sa presúvame do mestečka Villaviciosa, v blízkosti ktorého sa nachádza náš hlavný cieľ dňa : predrománsky kostol San Salvador de Valdediós, vysvätený 16. septembra r. 893, teda ešte v časoch, kedy v našich končinách vládol istý Svätopluk. Po návšteve tejto pozoruhodnej pamiatky si ešte prehliadneme Villaviciosu a neskoro popoludní si dožičíme pár hodín na blízkej pláži Rodiles.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Rímsky most v Cangas de Onís
Rímsky most v Cangas de Onís 
Na rímskom moste v Cangas de Onís
Na rímskom moste v Cangas de Onís 
Kostol San Salvador de Valdediós
Kostol San Salvador de Valdediós 

Posledné dva dni výletu trávime v Oviede, ktoré je hlavným mestom Astúrska už tisíc dvesto rokov. Z môjho pohľadu vynikajú medzi spústou tamojších pamiatok tie najstaršie z nich pochádzajúce z deviateho storočia a to sú kostoly San Julian de los Prados z roku 830 (keď akurát vládol v Nitre Pribina), San Miguel de Lillo z roku 848 a hlavne sídelný palác astúrskeho kráľa Ramira Prvého (súčasníka veľkomoravského Rastislava) dobudovaný taktiež v roku 848.

Pôvodná výzdoba interiéru  kostola San Julián zo začiatku deviateho storočia
Pôvodná výzdoba interiéru kostola San Julián zo začiatku deviateho storočia 
Jediné zachované pôvodné okno kostola San Julián
Jediné zachované pôvodné okno kostola San Julián 
Palác kráľa Ramira Prvého z roku 848
Palác kráľa Ramira Prvého z roku 848 
Na terase paláca kráľa Ramira
Na terase paláca kráľa Ramira 

Pri pohľade na palác kráľa Ramira v Oviede ma napadá otázka, či slovenskí historici typu Steinhübela, Kováča alebo Holca považujú v súhlase s európskou historickou vedou Ramira za kráľa, alebo si naopak myslia, že kráľom nebol. Ja, ako milovník histórie, ako porovnávam, tak porovnávam, vždy mi vychádza, že Ramiro vládol oveľa menšiemu územiu s menším počtom obyvateľov ako jeho súčasník Svätopluk, nedochovala sa žiadna Ramirova korešpondencia s Rímskou kúriou a tobôž nie taká, v ktorej by bol Ramiro pápežom oslovený ako kráľ, nie je známe, že by bol niekedy Ramiro korunovaný ako kráľ, a dokonca i ten jeho pekný kráľovský palác v Oviede má viac ako dvakrát menší pôdorys ako ten Svätoplukov, čo stával kedysi v Mikulčiciach. Ako je to teda vlastne? Nerobia si Holec a spol. zo slovenskej verejnosti dobrý deň, keď tvrdia, že Svätopluk kráľom nebol? 

Ctirad Klimčík

Ctirad Klimčík

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  474x

absolvent MFF UK v Prahe, odbor matematická fyzika, PhD získaný v SISSA v Terste, profesor matematiky na Univerzite Aix-Marseille od roku 1997 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu