"O múdrosti a ilúziách filozofie"

Autor: Ctirad Klimčík | 13.12.2017 o 12:06 | Karma článku: 3,19 | Prečítané:  901x

Vysvetľujem, prečo som kedysi ako študent na vysokej škole zanevrel na čítanie spisov moderných filozofov.

Čitatelia mojich blogov si zrejme všimli, že okrem cestopisných vložiek je výber tém, na ktoré píšem, v podstate úzky a zahŕňa iba  matematiku, fyziku, históriu a literatúru.  K iným vedeckým či umeleckým disciplínam sa nevyjadrujem, lebo ich sledujem len prostredníctvom novinových  článkov. Jednak v mojich mladých letách som toho celkom dosť načítal ešte  aj o filozofii a o výtvarnom umení a tak hádam napíšem dva extra blogy o tom, prečo ma tieto dva námety prestali zaujímať. Začnem filozofiou. 

Na počudovanie v  dobách, keď sa ešte na československých vysokých školách robila štátnica z vedeckého komunizmu,  nakladateľstvo Pravda v Bratislave  vydalo niekoľko kníh v rámci edície  "Súčasná nemarxistická filozofia". Bolo to na tie časy nevídané okno do sveta slobodného myslenia, dovolené azda preto,  že  náklad 3000 výtlačkov veľa vody nenamútil a i tak sa málo ľudí  o nejakú filozofiu zaujímalo. Zo svojho VŠ štipendia som v pohode zvládal kúpiť si za pár korún všetko, čo vyšlo  a veru som to aj čítal.  Vychádzal som z toho, že filozofia je ten kmeň, z ktorého sa odvetvujú všetky ostatné vedy a že nikdy nepochopím ľudskú vzdelanosť v akomsi celku, kým  nebudem mať načítaný a prežutý dostatok reprezentatívnych fiozofických diel. Dnes sa na veci pozerám o dosť inakšie a tá výhybka, ktorá v mojich očiach preradila  modernú filozofiu v podstate na slepú koľaj bola útla  knižka švajčiarskeho psychológa a epistemológa Jeana Piageta s názvom "O múdrosti a ilúziách filozofie". Paradoxne, tento v podstate antifilozofický pamflet vyšiel práve v edícii  "Súčasná nemarxistická filozofia" a podstatne ovplyvnil moje názory na vedu ako takú v dvoch bodoch :

1) Z pozície autority potvrdil moje nesmelé mladícke podozrenie, že vznešený a  zdanlivo vysoko intelektuálny jazyk moderných filozofov (a vo všeobecnosti väčšiny spoločenských vedcov)  je veľmi často iba záclonkou bezobsažného tárania;

2) Spoločenské vedy sú napriek bodu 1) naozaj vedami, pretože síce zriedkavo  ale predsa sa v tejto branži nájdu aj skutoční vedci, akým bol  napr. práve Jean Piaget. O jeho kompetencii svedčí aj  jeho jasná reč, u spoločenských vedcov naozaj výnimočná.  Piaget nepraktikuje žiadne bezbrehé a košaté tliachanie, ale ide k veci a v podstate v jeho knihe nie je pasáž, kde by ste z voleja  presne nerozumeli, o čom hovorí. Mimochodom v prírodných vedách je to  tiež tak, že čím je vedec kvalitnejší, tým sa jasnejšie vyjadruje. 

Nepamätám sa už po tridsiatich rokoch na presné Piagetove formulácie a nemám čas na to, aby som si ich znova načítal, ale niektoré veci mi tak utkveli, že som ich schopný uviesť aj dnes. Spomínam si o.i. na  tieto body, ktoré mu na moderných filozofoch vadili :

a) Podľa Piageta filozofi  skôr inklinujú k znalosti textov ako faktov; s čím súvisí, že odvolávanie sa na autority patrí k ich dominantnej argumentačnej výbave.

b) Základná a prakticky jediná  pracovná metóda moderného filozofa je introšpekcia. On sa jednoducho poprehŕňa v tom, čo mu prečítané texty i životná skúsenosť poukladali do mozgu, nejako si to tam potriedi a vynáša súdy. Nenavrhuje experimenty a to dokonca ani myšlienkové, čo znamená,  že vo svojej argumentácii nikdy neuvádza, ktoré nové konkrétne poznatky by mohli vyvrátiť jeho tézy. Skutočný vedec  pritom vie, že jeho vedecký súd  má výpovednú hodnotu len vtedy, keď je aspoň v princípe vyvrátiteľný, čím sa myslí, že si vieme  predstaviť také nové (a samozrejme pre formulovateľa súdu nevítané) poznatky, ktoré by ho vyvrátili.

c) Filozofi majú často ohromne vysokú mienku o samých sebe, čo sa o.i. prejavuje v ich tendencii  bohorovne spochybňovať aj experimentálne overené fakty (tu Piaget narážal hlavne na hlúpy odpor mnohých slávnych filozofov voči teórii relativity, kde sa v plnej nahote ukázala nedostatočnosť metódy subjektívnej introšpekcie).

 Nedá mi sa nezmieniť  v rámci ilustrácie k bodu c)  o  negatívnej osobnej skúsenosti s jedným vraj známym francúzskym  filozofom prírodných vied, ktorého meno mi však po dvadsiatich rokoch akosi uniklo. Tento chlapík si vybavil  stáž v najlepšom európskom inštitúte matematiky IHES v Bures-sur-Yvette pri Paríži, kde som bol akurát vtedy na ročnom pobyte. Zviditeľnil sa okamžite po svojom príchode tým, že trávil dlhé hodiny v parčíku pod oknami pracovní  matematikov, kde s podoprenou   hlavou a otvorenými očami premýšľal sťa Rodinov mysliteľ.  Mne to pripadalo od začiatku ako komická póza, ale nechcel som mať predsudky a dokonca som išiel na jeho seminár, aby som sa dozvedel, čo tam na tej pažiti takého hlbokého vybádal.  Vykľula sa z toho nechutná fraška, ktorá nevrhla dobré svetlo na komunitu filozofov.

Čo sa teda presne stalo ? Semináre boli vlastne na programe dva v rámci akéhosi filozofického popoludnia. Najprv mal hovoriť od 14:30  do 15:30  "Rodinov mysliteľ" a po zamýšľanom spoločnom čaji bol naplánovaný od 16:30 do 17:30  seminár jedného poľského filozofa, ktorý za týmto účelom meral tridsaťpäťkilometrovú cestu z Paríža.  Ten Poliak prišiel už o 14:30, aby si vypočul   tú prvú prednášku francúzskeho kolegu a odišiel nahnevaný a roztrpčený o 17:30 bez toho, aby mu dali hovoriť.  Prečo ? Pretože Rodinov mysliteľ táral v kuse od 14:30  do 17:30 a neskončil, kým toho Poliaka nevyštval.  Nebolo sily, ktorá by toho táraja dostala od tabule;  jednoducho sa zakaždým agresívne ohradil,   žeby bolo vrcholnou neúctou  prerušiť jeho prednášku uprostred... Veľa ľudí potom znechutene odišlo, ale našlo sa aj pár takých, ktorí alebo chceli zabezpečiť tomu Poliakovi publikum ako ja, alebo boli jednoducho zvedaví, ako tá nehorázna drzosť vypáli.

Ostáva len dodať, že v matematickej či fyzikálnej komunite  som sa s podobnou situáciou nikdy nestretol.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Prehrávame, najvyšší čas vývoj otočiť

Súťaž v globálnej konkurencii o talenty a investície sa už príliš dlho nevyvíja v náš prospech.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.


Už ste čítali?