O psychoanalýze a análnom zvládaní času

Autor: Ctirad Klimčík | 7.2.2018 o 0:21 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  1007x

Zamýšľam sa nad jednou pasážou vybranou  z vedeckej monografie "Psychopatológia adolescenta" autorov D. Marcelliho a A. Braconniera

V mojej profesii pedagóga prichádzam do styku s mládežou skoro denne a je to pre mňa poväčšine osviežujúca skúsenosť. Jednak občas sa vyskytnú prípady správania adolescentov, ktoré sa vymykajú aj široko stanoveným medziam tolerancie a vtedy je potrebná  u učiteľa istá dávka skúseností a znalostí na vrátenie vecí do "normálu". Inak problém toho, čo je ešte normálne a čo nie ma zaujal a tak som si zalistoval v knihe uznávaných psychiatrických kapacít D. Marcelliho a A. Braconniera s názvom "Psychopatológia adolescenta": 

http://psycha.ru/fr/marcelli/1983/psychopathologie_de_l_adolescent.html

Dočítal som sa v dotyčnom diele o veciach, ktoré ma naozaj ohromili, až som si povedal, že o tom napíšem na blogu. Zo všetkého uvediem jeden príklad z kapitoly  8, časti II, odseku 4b, kde sa pojednáva o pojme "nuda". Doslova tam nájdete túto formuláciu:

"...(Ennui) semble souvent être le représentant d’un état dépressif plus ou moins latent ou profond. Pour beaucoup de psychanalystes il n’en est rien : l’ennui correspond à une érotisation du sentiment de la durée, à une maîtrise anale du temps."

Preložené do slovenčiny to znie takto:

"...(Nuda) sa zdá byť často reprezentantom depresívneho stavu, viacmenej skrytého alebo hlbokého. Pre mnohých psychoanalytikov však tomu tak vôbec nie je: Nuda zodpovedá erotizácii pocitu trvania, análnemu zvládaniu času."

Priznám sa, že   táto formulácia ma doslova dvihla zo stoličky. - Veď to je predsa bohapustá hlúposť! - povedal som si. - V akej dobe to žijeme, keď  tzv. seriózni  vzdelanci  vypisujú podobné nezmysly? Potom som sa však nadýchol a začal rozmýšľať so snahou nepodľahnúť emócii a byť objektívny. Spomenul som si napr. na zmienku v historickej literatúre o tragikomickej udalosti,  keď  ktorýsi  thajský kráľ dal pred stáročiami  popraviť jedného holandského námorníka za zosmiešňovanie svojho majestátu. Čoho sa dotyčný chudák dopustil? Nuž snažil sa kráľa presvedčiť, že v Holandsku je ročné obdobie zvané zima, kedy voda v riekach stuhne a obyvatelia krajiny si priviažu železné nože k podošvám topánok, aby sa takto vybavení vysokou rýchlosťou kĺzali po tej stvrdnutej vode.

Iný príklad z histórie, keď  mnohí vzdelaní a rozhľadení ľudia považovali svätú  pravdu za bohapustú hlúposť, nám poskytuje ťažký a dlhý proces akceptácie teórie relativity svetovou intelektuálnou obcou. 

Takže čo teraz, máme  uveriť autoritám z oblasti psychoanalýzy a akceptovať, že keď sa nudíme, tak análne zvládame čas? Vidím tu jeden rozdiel oproti  story s teóriou relativity. V prípade Einsteina tvrdenia, ktoré sa zdali byť absurdné, vzbudili širokú celosvetovú debatu, v ktorej sa veci vyjasnili a pravda napokon zvíťazila. Avšak nuda ako "erotizácia pocitu trvania" a "análne zvládanie času",  ako sa zdá, verejnosť nemontuje natoľko, aby o tom široko debatovala. Keby som sa nezačítal do tej knihy, ani by som o podobných tvrdeniach nevedel. Alebo žeby to média niekedy v minulosti už rozmazali, všetko sa vysvetlilo a veta "Nuda zodpovedá erotizácii pocitu trvania, análnemu zvládaniu času"  je už teraz pevnou súčasťou poznania ľudskej civilizácie? Ak je tomu naozaj tak, určite tiež  niekto musel objasniť, v čom by teda malo byť ľudské správanie konkrétne iné, aby nuda nezodpovedala erotizácii pocitu trvania a análnemu zvládaniu času. Rád by som si dotyčný text prečítal, lebo bez toho mám naďalej problém  nahliadať na nudu nejak inak ako "normálne",  to jest napr. ako na pravdepodobný stav mojej mysle, keby som bol zo spoločenských dôvodov prinútený  hodiny vysedávať na konferencii psychoanalytikov na tému " Genitálna povaha matematického myslenia ako vedľajší produkt genézy libida"...

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Vyhodnotenie Matovičovej tvrdohlavosti

Už tam prosím niekto konečne prehltnite stavovskú česť a osobnú hrdosť a uznanlivo ho potľapkajte po pleci.

Píše Ivan Mikloš

Talenty odchádzajú, investície neprichádzajú (píše Ivan Mikloš)

Globálna konkurencia je v podstate súťažou o dve komodity.


Už ste čítali?