Ako robiť vedu v izolácii

Autor: Ctirad Klimčík | 14.2.2018 o 0:03 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  544x

Pridávam pár úvah o tom,  ako môžu pohnúť dopredu svoju kariéru mladí vedci, ktorí sa z najrôznejších dôvodov ocitli mimo centier vedeckého diania.

 

Najväčším problémom izolovaného mladého prírodovedca vo vedecky nedôležitej krajine je nájsť si konkrétny problém na vyriešenie, ktorý by bol zároveň netriviálny, zvládnuteľný a ZATIAĽ NEUROBENÝ. Možno čitateľa prekvapím konštatovaním, že ďaleko najťažšie je to tretie, keďže vo svete striehnu armády schopných ľudí, aby sa vrhli na všetko, čo vyzerá zaujímavo, rozumne obtiažne a čím sa ešte nikto nezaoberal.  Pritom riešiť niečo, čo už je urobené, je považované v branži    prinajmenšom za nešikovnosť.

Môže sa zdať, že v časoch googlu stačí dostať nápad, overiť na internete, že to ešte nikto  neurobil a vrhnúť sa na vec so všetkou energiou. Možno to občas bude fungovať, ale v zásade platí, že takýto prístup stojí veľa energie (každý detail musí byť pracne overovaný v literatúre)  a stále je tu riziko vymýšľania   vymysleného. Čo teda robiť?  Tu je odpoveď: Je treba sa "prifariť" k niekomu  zo zahraničia, ktorý izolovaný nie je a pravidelne publikuje v dobrých periodikách. Takému  človeku potom treba dať spravidla  vycítiť, že  technicky sa v nadviazanej  spolupráci "nadrie" menej...

Výhody metódy prifarenia k skúsenému sú zrejmé : sú to publikácie, citácie či pozvania na konferencie. Nevýhodou je riziko vytvárania príliš rigidných vedeckých väzieb a  s tým spojeného dlhodobo monochromatického profilovania ohľadne tém výskumu. Skutočná erudícia sa  získa až  po čase vymanením z tútorstva  zahraničného spolupracovníka a naštartovaním vlastného vedeckého motoru. Toto samozrejme vyžaduje veľa úsilia a na SK sa to až tak neocení (tam úplne stačí písať s niekým zo zahraničia hoci aj celý život a vychádzať dobre s ľuďmi, ktorí majú  na SK vo vede politickú  moc).

A  nakoniec ešte poznámka: na Slovensku je aj zopár ľudí, ktorí nedbajú príliš na publikácie a citácie a snažia sa ujasniť si do hĺbky niektoré ťažšie práce (poväčšine staršieho dáta). Samozrejme, istý zisk z takého počínania tu je, ale na druhej strane veci sa zabúdajú a skutočným cieľom vedy je v prvom rade získavať NOVÉ poznatky. Správna cesta k ťažším témam a hlbšej erudícii nevedie cez ujasňovanie si vecí bez vyhliadky na napísanie originálneho článku, ale cez publikovanie v čoraz náročnejšej a náročnejšej problematike.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Hotel Šport poslúžil Kočnerovi dvakrát, za vratku DPH je obvinený

Polícia vyčíslila škodu na 8,3 milióna eur.

Investigatíva Adama Valčeka

Kočner tentokrát svoj biznis nedokonal, od Unipharmy chcel 45 miliónov

Riaditeľ Unipharmy ukazuje na Pentu.

KOMNENTÁR PETRA TKAČENKA

Kočnerovi sa to sype pod rukami

Unipharma je ďalší klinec do rakvy.


Už ste čítali?