O varovaní 11258 klimatických vedcov

Autor: Ctirad Klimčík | 6.11.2019 o 10:53 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  942x

Zamýšľam sa nad nebezpečnou tendenciou súčasného spoločenského života, ktorá spočíva v zamieňaní vedeckých argumentov  politickým aktivizmom

 

Hoci som v týchto dňoch zavalený pracovnými povinnosťami, nedá mi nenapísať  ďalší krátky blog o klimatických zmenách a ich príčinách. Prečo? Nuž preto, že včera večer  hlavná spravodajská relácia Francúzskej televízie Journal 20h uviedla ako najdôležitejšiu informáciu dňa zverejnenie štúdie 11258 klimatických vedcov, ktorá urgentne poukazuje na nevyhnutnosť boja proti klimatickým zmenám. K tejto informácii si želám uviesť toto:

1) V zozname 11258  autorov štúdie našiel vyhľadávač Adobe iba 193 prípadov, kedy dotyčný vedec explicitne vystupoval ako odborník na klímu.  V ostatných 11065 prípadoch alebo nebola špecializácia autora uvedená alebo bola s klímou zviazaná voľnejšie ba až veľmi voľne. Medzi autormi tak nájdeme odborníkov na právne, ekonomické či politické vedy, archeológov, astrofyzikov, veterinárnych chirurgov a podobne. Ďalšia zaujímavá vec je, že mnohí autori sú ešte len študentami alebo mladými začínajúcimi výskumníkmi (ktorí teda prišli vcelku lacno k vedeckej publikácii) a toto sa týka aj tej malej skupinky 193 skutočne klimatických signatárov.

2) I keď je téma reakcie ľudstva na klimatické zmeny (ktorých existenciu nijako nespochybňujem) široká a vyžaduje si komplexnú analýzu odborníkov z mnohých oblastí, nie som si istý, že dotyčná štúdia  vznikla dôslednou vzájomnou komunikáciou 11258 autorov. Vskutku, pôsobí to na mňa skôr ako petičná aktivita, ktorá zjednocuje ľudí s podobnými politickými postojmi. Každopádne si francúzska televízia nedala tú námahu a neoslovila niektorých z autorov, aby sa vyjadrili o povahe dotyčnej "spolupráce".

3) O budúcnosti sveta rozhodujú politici, ktorí sú bohužiaľ zvyknutí prikladať veciam dôležitosť na základe kritéria, koľko ľudí a ako nahlas niečo presadzuje. Médiá tomuto trendu napomáhajú tým, že sa stavajú takmer automaticky na stranu politicky víťazného názoru a nedávajú žiadny priestor skutočnej diskusii. Napr. vo francúzskej televízii som nikdy nevidel vystúpiť človeka, ktorý by podrobil argumenty vyznavačov "systémovej zmeny správania ľudstva" sebemenšej kritike ba ani testu logickej konzistencie.

4) Médiá sa často dopúšťajú ohlupovania más. Možno tak činia v dobrej viere, že boj za ušľachtilý cieľ sa môže viesť aj pochybnými  prostriedkami, ale tento prístup v sebe skrýva aj riziko, že inteligentný poslucháč zapochybuje o pravdivosti univerzálnej všeobecnej tézy podporovanej lživými čiastkovými argumentami. Napr. momentálne klimatoaktivisti vedú vo Francúzsku boj za to, aby sa byty nevyhrievali na 21 stupňov ale iba na 19. Vraj riziko ochorení dýchacích ciest sa tým nezvýši, pretože slovo "prechladenie" má pôvod v medicínskej nevzdelanosti našich predkov, ktorým sa nesprávne zdalo, že chlad spôsobuje chorobu. Dnes však vieme, že ochorenie spôsobujú vírusy či baktérie a pocit chladu s tým nemá nič spoločného. Teplo v byte je takto vraj iba otázkou pocitu osobného komfortu a nesúvisí so zdravím človeka.

5) Kvalifikácia medializovaných odborníkov je často pochybná. Samozrejme, o nulovom impakte chladu v bytoch na chorobnosť nás z televíznej obrazovky informoval diplomovaný lekár, avšak bol to lekár medializovaný, ktorý už roky vystupuje ako televízny zabávač a moderátor najrôznejších relácií a natíska sa tak otázka, či redakcia nemohla radšej požiadať o názor lekára, ktorý medicíne venuje sto percent svojho času. Ako ďalší príklad uvediem medializovaného klimatológa, vyzývajúceho televíznych divákov k podstatnej zmene životného štýlu. O dotyčnom človeku sme sa dozvedeli, že je poradcom prezidenta, predsedom nejakej medzinárodnej klimatologickej rady, členom nejakého klimatického orgánu vlády, autorom desiatky populárno-vedeckých kníh o klíme, členom mestskej rady mestečka pri Paríži, v ktorom žije, popritom chodí po Francúzsku besedovať s ľuďmi o klíme, je pozývaný do rádia a televízie a to samozrejme popri zastávaní riadiacej funkcie vo svojom domovskom vedeckom ústave. Ako popri tom všetkom zvláda vedeckú prácu? Vraj vie mimoriadne dobre organizovať svoj čas, dozvieme sa z televízie. Neviem ako kto, ale ja mám problém tomu uveriť.   Veda robená na vysokej úrovni totiž vyžaduje celého alebo takmer celého človeka.  

6) Nakoniec vyjadrím obavu, že klimatická hystéria dosiahla bodu, kde už je racionálna debata nemožná. Politicko-mediálny mlyn zomelie každého účastníka verejnej diskusie a priradí mu či už atribút morálneho človeka, bojovníka za šťastnú budúcnosť ľudstva alebo nálepku primitívneho klimatoskeptického krátkozrakého zvrhlíka slúžiaceho záujmom ropnej lobby, ktorému nezáleží na tom, či jeho deti budú žiť v smrade a špine. Jednako cítim ako vedec povinnosť ozvať sa a upozorniť ľudí,  aby neakceptovali nekriticky mediálnu klimatickú  propagandu, aby si uvedomili, že mnohé vedecké obory sú dnes prepolitizované a článok podpísaný heterogénnou zmesou tisícov odborníkov pôsobí skôr dojmom politického manifestu ako serióznej vedeckej práce. 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.


Už ste čítali?