Ako triumfovala demokracia nad vírusom

Autor: Ctirad Klimčík | 23.3.2020 o 11:29 | Karma článku: 4,33 | Prečítané:  526x

Zamýšľam sa nad hazardnosťou a nekoherentnosťou rozhodnutia prezidenta Macrona neodložiť konanie volieb v čase epidémie

V súvislosti s prudkým nárastom počtu mŕtvych v Taliansku reagoval prezident Macron vo štvrtok 12. marca zatvorením všetkých školských zariadení vo Francúzsku a v sobotu 16.marca zatvorením všetkých  reštaurácií a nepotravinových obchodov. Napriek tomu neodložil komunálne voľby plánované na nedeľu 17.marca a prostredníctvom premiéra Edouarda Philippa  vyzval 45 miliónov francúzskych voličov, aby sa dostavili k urnám. I napriek zdôrazneniu, že konanie volieb odporučil prezidentovi poradný zbor vedcov zložený z imunológov, epidemiológov, infektológov ba aj  sociológov, som k tým urnám nešiel, nanešťastie však 20 miliónov ľudí nasledovali výzvu svojho prezidenta a voliť išli.

Koronavírus rúca tabu vo francúzskej politike a tak na verejnosť pomaly presakuje, čo predchádzalo Macronovmu spornému rozhodnutiu. V skutočnosti prezident bol odhodlaný voľby odložiť (samozrejme zasa s odvolaním sa na stanovisko poradného zboru vedcov...), ale na poslednú chvíľu mu položil nôž na krk Gérard Larcher, opozičný prezident senátu, ktorého Macron potrebuje na realizovanie svojich reforiem. A tak išiel záujem Francúzov bokom a zvíťazila malicherná politická preťahovačka ľudí, ktorí nie sú na výške pozícií, ktoré zastávajú.

Stanovisko poradného zboru vedcov je osobitnou kapitolou. Ono je to totiž tak, že žiadny z týchto odborníkov nebude protestovať, keď budú politici maskovať svoje názorové kotrmelce jeho dobrozdaniami, pretože členstvo v poradnom zbore mu prináša vplyv a medializáciu. Problém je však ten, že ten vplyv  a medializácia je vykúpená v extrémnych prípadoch stovkami udusených pacientov... 

V povolebnej televíznej  debate večer 17. marca si prítomní intelektuáli takmer unisono pochvaľovali, že voľby sa uskutočnili. Jeden z nich, strapatý bohém s pestrofarebným šálom okolo krku, dokonca prehlásil, že sme boli svedkami "triumfu demokracie nad vírusom". Mimochodom, bombastické táranie i extravagantný vzhľad je charakteristickou črtou týchto medializovaných editorialistov, spoločenských filozofov či politológov a mňa neprestáva udivovať, ako pospolitý ľud "žerie" podobné, vo svojej podstate komediálne, vystupovanie.

Pred rokmi som raz v Austrálii stretol Huberta Saleura, špičkového francúzskeho teoretického fyzika a aktuálne profesora na Univerzite v Los Angeles. Zašli sme na pivo, a od diskusie o integrabilných modeloch, ktorými sa obaja zaoberáme, sme prešli na všeobecnejšie témy, ako je napr. imidž intelektuála vo francúzskej spoločnosti. Hubert bol v tejto veci jednoznačný: vo francúzskom verejnom živote má názor filozofa či spisovateľa náskok mnohých dĺžok pred názorom matematika či fyzika.  Jednako v tóne jeho hlasu nebol ani náznak roztrpčenosti. On i ja totiž vieme, že medializácia je nebezpečná droga, ktorá zožiera ako rakovina kapacity času i sústredenia, ktoré má vedec na svoju prácu. Nech si teda bohémovia v pestrofarebných šáloch demokraticky triumfujú nad čím chcú, nech si dohadzujú bohatierske platy (odhadujem okolo 30000 eur na mesiac), len nech nechajú ľudí práce spokojne makať, aby spoločnosť ako celok mala čo jesť.

 Pravda, pravda, raz za sto rokov  príde nejaký ten vírus a vtedy všetci doplatíme na to, že poväčšine štáty riadia táraji a nie mužovia a  ženy činu. Vtedy naši lídri už netriumfujú, nechytajú beštiu za rohy, ale ťahajú ju za chvost. Našťastie civilizácia ako taká nakoniec prežije, bohémovia v pestrofarebných šáloch sa vtedy znova vyroja, oplačú z obrazovky mŕtvych a budú mudrovať, aké ponaučenie si ľudstvo z tragédie zoberie. Obávam sa, že odpoveď na túto otázku poznám. Je jednoslovná: "Žiadne".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.


Už ste čítali?