Jedna rada Igorovi Matovičovi

Autor: Ctirad Klimčík | 29.3.2020 o 12:50 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  2622x

Zamýšľam sa nad tým, ako umožniť spoločenským a humanitným vedcov, aby prijali spoluzodpovednosť za rozhodnutia exekutívy.

Dobrý premiér nemá čas počúvať nevyžiadané rady, a preto je titulok tohto článku skôr recesistický ako vážny, na druhej strane však vyjadrujem svoj názor "obyčajného človeka a nezávislej osobnosti"  a tak sa azda šéf OĽANO neurazí, že som spomenul jeho meno ... Navyše v tom, čo sa chystám napísať, isté zrnko vážnosti je, takže nakoniec mám svedomie čisté:)

Na radnici v toskánskom meste Sienna sú k videniu dva  cykly výstavných fresiek Ambrogia Lorenzettiho s názvami "Alegória dobrej vlády" a "Dôsledky zlej vlády", ktoré mali zrejme ctihodným radným pripomínať, ako podstatne  závisí život spoločnosti od ich rozhodnutí. Samozrejme, dôsledkami zlej vlády sú zmar a smrť a tej dobrej zasa všeobecný blahobyt, ale v skutočnosti sú veci o niečo zložitejšie a, hoci sa to možno nezdá, i ten najlepší a najdemokratickejší vládca bežne obetuje životy jedincov pre dobro celku. Vskutku, ak by dnes nejaký premiér zakázal automobilovú dopravu, nikto viac by nezahynul pri autonehode, ale celá spoločnosť by skolabovala a ľudia by najskôr masívne zomierali z iných príčin. Podobne ak vyšle demokraticky zvolená vláda vojakov bojovať proti terorizmu, riskuje ich životy v mene blaha celej spoločnosti.

Samozrejme, každý demokraticky zvolený vládca by určite chcel riadiť spoločnosť v zhode s princípmi účelnosti, efektivity, dobra, etiky atď a problém nastane vtedy, keď je konfrontovaný so situáciou, kedy nie je na prvý pohľad zrejmé, ktoré rozhodnutie všetky tieto princípy rešpektuje najlepšie či už v ich súhre alebo eventuálnej hierarchii. Zvykli sme si v tejto súvislosti, že premiér si necháva radiť od odborníkov, napr. v prípade ekonomickej krízy od ekonómov, v prípade klimatickej od klimatológov či v prípade sanitárnej od epidemiológov. I keď finálne rozhodnutie samozrejme náleží šéfovi exekutívy, fakt, že si nechal poradiť odľahčuje, hoci len v psychologickej rovine, jeho pocit zodpovednosti a umožňuje mu čeliť výzvam v optimálnom duševnom rozpoložení. Ak mu napr. klimatológovia poradia, že ľudstvo je schopné ovplyvniť vývoj klímy a dotyčný premiér im uverí a zainvestuje na tento účel miliardy,  prinajmenšom mu nikto nebude môcť vyčítať, že svojvoľne prehajdákal  peniaze daňových poplatníkov.

V súčasnom období pandemickej krízy je ťarcha zodpovednosti na pleciach Igora Matoviča enormná. Nebudem tu rozoberať, čou vinou sa náš  kontinent nachádza na prahu sanitárnej i ekonomickej katastrofy, faktom každopádne je, že európski lídri riskujú byť v dohľadnej dobe konfrontovaní s nemožnosťou nájsť riešenie krízy, ktoré by sa obišlo bez akýchkoľvek obetí.  Podľa môjho názoru by v takejto situácii mali spoločenskí vedci sňať časť zodpovednosti z  pliec exekutívy.  Štúdiu etiky i  modelov etického rozhodovania sa venujú tisícky filozofov-etikov po celom svete osem hodín denne (i na Slovensku je ich niekoľko desiatok).  Ak teda ako spoločnosť, ktorá tento výskum platí, veríme, že sa títo odborníci na etiku dopracovali k nejakým netriviálnym výsledkom, azda by mohol Igor Matovič ustanoviť poradný orgán vlády, kde by slovenskí etici spolu zasadli a vyjadrili sa k aktuálnym dilemám riadenia štátu. Stovky slovenských spoločenských vedcov podpísali pred tromi rokmi spoločné Memorandum, v ktorom vyjadrujú  želanie  "prijať spoločenskú zodpovednosť a čeliť výzvam našej doby". Určite by teda neodmietli ponuku radiť vláde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na predaj sú stovky reštaurácií. Korona začala čistiť gastro trh

Nového majiteľa hľadajú podniky po celom Slovensku.

Rozprávky SME

Čarodejná lampa (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.


Už ste čítali?