Livio Magoni: mág, šašo alebo grobian?

Autor: Ctirad Klimčík | 25.3.2021 o 18:29 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1621x

Komentujem niekoľko aspektov aféry okolo rozhovoru Livia Magoniho poskytnutého pre večerník Corriere della Sera

Skúsenosť môjho veku radí nemiešať sa do sporov iných, a to obzvlášť v prípade, keď o tých sporoch viem málo. Jednak aféra okolo Petry Vlhovej a grobianstva jej trénera Livia Magoniho je svojím spôsobom verejná a mám zato, že o niektorých jej aspektoch je potrebné hovoriť. 

1) Začnem od toho, že ako doktorand v Taliansku v  r. 1988 som bol prekvapený intenzitou  reakcie západonemeckej  tlače i verejnosti, keď si jeden taliansky novinár dovolil napísať o niekdajšej slávnej nemeckej tenistke  Steffi Graafovej, že je "škareduľa". Nemeckí turisti vtedy húfne anulovali dovolenky v Taliansku a škandál dosiahol taký rozmer, že Steffi Graafová sa dokonca dočkala medializovaného oficiálneho ospravedlnia od talianskych štátnych predstaviteľov.  Nemci jednoducho vedia zabojovať za svojich, o čom som  sa mohol viackrát v živote presvedčiť aj pri iných príležitostiach.

2) Rozhovor Livia Magoniho som si prečítal v origináli na internetovej stránke Corriere della Sera a konštatujem, že slovenské média (Pravda  ešte viac ako SME) poskytli slovenskej verejnosti preklad, ktorý  zmierňoval grobianstvo dotyčného trénera.  Magoni napr. v súvislosti s rodinou Petry Vlhovej nepoužil termín "ignorácia" ale priamo "ignorantstvo" atď. Celkovo sa slovenskí novinári  zachovali bezzubo, miesto toho, aby rozpútali "búrku", zaujímajú viacmenej stanovisko, že, ajhľa, nejaká hádka  trénera s jeho zverenkyňou. Argument, že prílišná medializácia sporu by možno oslabila vyjednávacie stanovisko  Vlhovcov podľa mňa nesedí. Petra síce môže odpustiť, ak je pre ňu Magoni nepostrádateľný, ale slovenské médiá by podľa mňa mali tlačiť na chlapíka viac.

3)  Slovenská verejnosť nechala plávať Jozefa Chovanca, keďže pre ňu zrejme nebol dostatočne dôležitý.  Nechá plávať aj Petru? Že sa to nedá porovnávať? Nuž dá i nedá. Princíp je ten istý, že Slovákovi sa veru málokedy dostane podpory od svojich vlastných a to dokonca aj v prípade, ak dosiahne veľký medzinárodný úspech,   Bolo mi napr. smutno, keď som čítal diskusné príspevky vo včerejšej Pravde, ktoré sa Magoniho zastávali, obviňovali rodinu Vlhovcov z buranstva, spochybňovali Petrin talent atď.  Pritom dnešná reakcia Petry Vlhovej na Facebooku mala vysokú ľudskú triedu.

4) Vraví sa, že obsah je dôležitejší ako forma, lenže v západnom svete je forma takisto dôležitá. Zhodiť svoju zverenkyňu v momente jej najväčšieho a plne zaslúženého životného úspechu je vrchol gadžovstva a primitivizmu. Livio azda pozabudol, že Petra už nie je  iba dievčatko z Liptova, ale víťazka Svetového pohára, ktorá má objektívne vyššie spoločenské postavenie ako on.  Na Západe sa na toto dbá, ale zakríknutí Slováci akoby nechápali, že svoju šampiónku majú podporiť v prvom rade oni, a nečakať, že to za nich urobia Rakúšania alebo Švajčiari.

5) Nakoniec k názvu blogu. Iste, Livio Magoni je zrejme lyžiarsky mág, ale po prečítaní jeho rozhovoru v Corriere della Sera som si povedal, že je to prvotriedny grobian. Potom som si však vygooglil na internete jeho fotku a nemôžem si pomôcť, ale napadlo ma, že fyziognómiou je to skôr zakomplexovaný šašo, ako čokoľvek iného. Pripomenulo  mi to mimochodom historku, ako sa raz sporili dvaja nositelia Nobelovej ceny za fyziku a jeden o druhom povedal, že je napoly génius a napoly šašo. Keď mu iní vedci  namietali, že taký veľký fyzik nemôže byť zčasti šašo, chlapík zareagoval: "Akoby nemohol?" a potom dodal: "Dobre, ja sa teda opravím. Náš ctený kolega je stopercentný génius a zároveň stopercentný šašo..."

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?