Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O psychoanalýze a análnom zvládaní času (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Keby som chcel byť hnusný, tak poviem, že v algebre máte tiež objekty nazvané tak, že vy tomu rozumiete, ale ak to počuje niekto zvonka, kto o rôznych alg. štruktúrach zatiaľ nepočul, tak bude krútiť hlavou. Grupa je podľa mňa "traja a viacerí ľudia", nie množina s definovanou operáciou, ktorá má isté vlastnosti. Teleso je tiež niečo ako "priestorový predmet", a nie nejaká množina s operáciami. Atď. Ale jasné, všetky tie vaše grupy, okruhy, polia, zväzy, telesá a pod. sú objekty, ktoré sú presne definované, takže viete, o čom je reč. Psychoanalýza tiež používa slová prirodzeného jazyka, len pri pohľade zvonku ich používa čudne, často metaforicky a tak. Psychoanalytik by teda mal chápať, o čom je reč. Je normálne, že neodborníkovi to znie čudne až nezmyselne. Ale takto znie aj reč matematikov - pre "normálneho" človeka (neodborníka) je Lieova grupa proste nejaká banda, ktorú vedie alebo založil chlapík menom Lie.

Lenže hnusný nebudem. Psychoanalýza fakt trpí na X problémov, z toho dva sú relevantné pre váš článok:
1. Výraz "vedecká psychoanalytická publikácia" je niečo ako "drevené želiezko z umelej hmoty". Psychoanalýza proste nie je veda, je to v lepšom prípade nejaká výkladová schéma, ktorá "zasväteným! pomáha chápať motivácie druhých, ale v horšom je to skôr nejaká sektárska (pseudo-)teológia. No nie preto, že má pre laika čudný slovník, ale pre zúfalé diery v metodológii.

2. jej pojmoslovie je len zdanlivo presne zadefinované. Dokonca aj úplne základné pojmy ako pud a libido sú nielen abstraktné, ale aj historicky premenlivé.
 

 

...mozno by bolo zaujimave skusit si psychoanalyzu na vlastnej kozi
 

Ak

zaplatíš,nie je problém.Neplatil by si iba v prípade,že by ťa týmto výkonom zaťažil nejaký relevantný úrad,či lekár,trebárs v prípade spáchania nejakej preukrutánskej zloty,kde by to bolo relevantnéľa zákona.
 

 

"Byť zaujímavým na vyskúšanie si na vlastnej koži" nie je kritériom vedeckosti. "Zaujímavé vyskúšať si na vlastnej koži" je napríklad aj bungee jumping alebo chodenie po žeravom uhlí, no tiež sa to samotnou zaujímavosťou nestane vedeckým.
Iste, veda (napr. fyziológia a antropológia) môže skúmať, ako tie veci fungujú, ale to je iná vec.
 
Hodnoť

Clanok je velmi zaujimavy

a vazim si aj prispevku nado mnou, o cudnych slovnych spojeniach a odbornej "hantyrky",
ale este stale tu neni vysvetlene spojenie cas-nuda-anal.
Mohlo by byt zaujimave si vypocut odborne vysvetlenie "specialistu" psychoanalitika.
(za predpokladu ze sa to da vobec nejako rozumne vysvetlit)
 

 

Neviem, či sa to dá vysvetliť pár vetami. Ale skúsim:
1. Análna dynamika
Freud kedysi predpokladal, že dieťa, ktoré sa práve učí ovládať svoje zvierače ("zvykať si na nočnik" - cca rok a pol až 3 roky), sa aj psychicky nachádza v tzv. análnej fáze psychosexuálneho vývoja, t.j. hlavným zdrojom slasti je "úspešná defekácia" ("nič nie je lepšie ako dobre sa vys***."). Problém je, že tu podľa Freuda môžu rodičia spraviť dosť škody, a to buď príliš prísnym, alebo naopak, príliš zhovievavým prístupom. Keď sú príliš prísni, príliš tvrdo trestajú akékoľvek pustenie do gatí, tak podľa neho vyrastie "análne-zadržiavajúca osobnosť" až neuroticky posadnutá poriadkom, čistotou, usporiadanosťou; to sú tí puntičkári a hnidopichovia. Príšerne im prekáža aj skutočná, aj symbolická "špina".
Naopak, pri príliš voľnom prístupe, keď si rodičia nerobia ťažkú hlavu pomaly ani z výkalu na stoličke v kuchyni, podľa Freuda vyrastá opačný extrém - análne-expulzívna osobnosť. To je nielen typ večných bordelárov, ale aj ľudí, ktorí "nepoznajú hranice", ktorí úplne čokoľvek "zdieľajú", no v zásade nepočúvajú ostatných, neberú na nich ohľad a tak.

Čiže "análna dynamika" sa neskôr v adolescencii a dospelosti netýka priamo doslova zvieračov, ale skôr "symbolickej špiny a poriadku".
Dá sa povedať, že to je viac-menej do podoby žargónu prevedené to, čo používame aj v bežnej reči. Zvlášť nemčina je aj v nadávkach hodne bohatá na rôzne fekálne prirovnania.

No a teraz čo s tou nudou: kedy sa človek nudí? Napr. vtedy, keď nejaký čas nemôže robiť, čo by chcel, prípadne ho nútia robiť to, čo nechce. Napr. študenti sa nudia na prednáške, lebo ich nútia do niečoho, čo nechcú robiť, a navyše im aj zakazujú robiť to, čo chcú. Lenže je aj iný typ nudy, a to, že človek akosi "nemá chuť" robiť nič také, čo ho inak zvyklo baviť.

No a tu dochádzame k nude reinterpretovanej cez tie dynamiky psychosexuálneho vývinu: ja by som takto charakterizovanú nudu interpretoval skôr cez orálnu, nie cez análnu dynamiku, keď už. Človek, čo sa nudí, "nemá na nič chuť" - nemá chuť prijímať podnety z činností, ktoré mu inak zvyknú prinášať potešenie. Je to metafora "prejedenia" alebo "nechutenstva", nie toho, že človek buď symbolicky "s**ie na všetko naokolo", príp. naopak, má pocit, že všade naokolo "ležia h**ná", ktoré sa mu hnusia (podľa toho, do ktorého extrému análnej dynamiky patrí).

No a aby som to uzavrel - dotyčnú knihu som nečítal, neviem, ako to autori myslia, ale tým zvestovaním o análnom zvládaní času chcú povedať, že pozerať na nudu ako na prejav orálnej dynamiky je prvoplánové, pričom oni prinášajú dômyselnejší pohľad.

******************************
Ak to vyzerá čudne (mix nepodložených špekulácií s common sense), tak sorry, ale takto nejako vyzerá kopa psychoanalytických textov. Ich spory často vyzerajú tak, že "pán kolega, váš pohľad je logický, ale príliš prvoplánový, treba sa na to pozrieť hlbšie" - na čo dotyčný kritik zavalí abstraktnú úvahu založenú často na nejasných metaforách.
Preto hovorím, že psychoanalýza je zaujímavý kultúrny počin, ktorý určite má zmysel skúmať (lebo ovplyvnil mnohé ďalšie veci), ale ako seriózna psychologická teória podľa mňa neobstojí.
 

Dakujem za vysvetlenie

zacina to davat to zmysel.
(mirsa) jeho nazor tiez neni na zahodenie,hlavne ked ten program v telke je nudny.
 
Hodnoť

analne zvladanie casu? akoze se

rem na to?
 

 

No skôr to vyzerá naopak, že "všade samé h*vná, nechcem do ničoho rýpať".
 
Hodnoť

Análne zvládanie času

si predstavujem napr. ako sedenie na ***** pred televízorom.
 


Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 2 550
 2. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 1 789
 3. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 1 251
 4. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 992
 5. Roman Vavro: „Čo je to s televíziou? Konečne mi funguje rádio...“ 828
 6. Michael Achberger: Kedy by ste mali jesť posledné jedlo dňa, aby ste zbytočne nepriberali? 819
 7. Martin Plesch: Ktorých žiakov treba vrátiť do škôl? 766
 8. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 750
 9. Soňa Fröhlichová: Švajčiari zavádzali opatrenia opäť medzi poslednými a uvoľňujú medzi prvými 625
 10. Dominika Kislíková: Chleb (náš každodenný malofatranský) 589

Rebríčky článkov


 1. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 2. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 3. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 4. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 5. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 6. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 7. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 8. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?
 9. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO
 10. Eva Rohrman Madová: Cestovať či necestovať ?


Už ste čítali?