Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Alexander Dubček a Umberto Eco (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Viacerí sme s bolesťou

vnímali, že Dubček po novembrovom prevrate v 89. roku už nebol schopný normálne fungovať. Či to bolo vekom, chorobou, nejakým vonkajším zásahom (dopovaním?), to sme sa nedozvedeli a zrejme sa už ani nedozvieme. V Taliansku si ho oficiálne väčšmi cenili ako doma - aspoň to tak podávali médiá, ale bola to zrejme len politická, ideologická póza. Nezdá sa mi, že by Dubček nikdy nebol osobnosťou, skôr už na prahu sedemdesiatky nevládal, nedokázal splniť priveľké očakávania. Jeho smrť pri dopravnej nehode sa celkom nevysvetlila, možno bol naozaj odprataný - a možno to bola aj posledná služba z milosti... Funkciu prezidenta by nemohol vykonávať ani symbolicky; rozhodne nie dlhšie. Aj my mnohí, čo sme Dubčeka mali radi, sme v duchu uznávali, že smrť bola milosrdnejšia ako záverečné roky jeho života.
Mimochodom, keď vidím v pekárni tie mimoriadne veľké rožky posypané soľou alebo sezamom, pýtam si "dva dubčekovské". Niekde ešte pochopia.
 

Veľmi pekne si to zhodnotila.

Mal som vtedy 17 rokov a Dubček bol pre nás závanom slobody a možnej zmeny. Bohužiaľ, nemal charizmu vodcu, ktorý vyvedie národ z bahna komunizmu, nemal víziu a formát. A vodca s charizmou mi chýba aj v dnešnej politickej sfére. Vodca, ktorý by nás vytiahol z ficovho chlieva.
V roku 1990 som sa s nim osobne stretol, ako zástupca veľkej slovenskej firmy, na Inchebe. Chvíľu pobudol na našom stánku, vypil kávu a prehodili sme pár slov. Napriek hore napísanému, som si to uchoval a vzácnu spomienku.
 
Hodnoť

Dubcek bol hrdina

a urcite aj dobry a cestny clovek,asi ta povestna vynimka medzi komunistami a politikmi.
Historia sa neda oklamat ze komunisti su najzradnejsi banditi pod slnkom.
Dubcek bol obkoleseny zradcami svojho naroda.Ludmi s obmedzenou mentalnou
kapacitou a s tohoto dovodu aj zaslepenych zhubnou ideologiou.
Dokonca aj "normalizator" Husak,bol vazneny svojimi vlastnymi bratmi v triku.
Je to skoda,ze mlada generacia nema velmi vysoku mienku o panovi Dubcekovi.
V tom case som mal uz davno po vojenskej sluzbe,osem mesiacov pocitu totalnej slobody,nikdy
predtym nevidanej, sa neda len tak lahko zabudnut.Tato euforia nam nebola dopriata.
Kratke filmy,v bratislavskom kine cas,bez akejkolvek cenzury boli sokovacky o bolsevickom
vyvadzani v nasej republike.
Zradnost bezcharakternych ludi vzdy patrila len do zumpy.
 
Hodnoť

Pre slušných, triezvo uvažujúcich ľudí..

...Dubček nikdy nebol žiadny hrdina.
Do roku 1968 bol obyčajným komunistickým aparátčikom.
V roku 1968 možno ako prvý náhlivo, trasúc sa nedočkavosťou, podpísal v Moskve to, čo mu strčili pod nos a tým sem spolu s Biľakom na vyše 20 rokov vpustil okupantov. Na rozdiel od Františka Kriegla, ktorý v Moskve nič nepodpísal a aspoň tak, ako jediný, zachránil česť Československa.
V novembri 1898 sa Dubček náhlivo nalepil na Václava Havla - šípiac, že sa ako správny komunista v prevrátenom kabáte môže "uplatniť" a hlavne opäť byť v pozornosti "milovaného ľudu."
 

Pan Droppa,ste na nestastie zase vedla

Ked mi vymenujete,nie dvoch,ale len jedneho,uspokojil by som sa aj s polovicnym,
politikom,dokonca komunistom,ktory sa aspon na pat minut opovazil zmenit komunisticky
rezim v Ceskoslovensku mimo Dubceka.
Ked toto dokazete,tak Vam odpustim Vas prispevok.
V tom dobrom slova zmysle,zda sa ze ta "normalizacia" na niektorych ludi zapracovala,
na nestastie je to v dnesnych dnoch uz nepouzitelne.
 
Hodnoť

:-)))

Dubček a Eco; veľmi zábavné. Neviem, či si ten komunistický primitív niekedy prečítal toto:

"Pri postavách (typu Dubček) býva intelektuálna fyziognómia (krásny termín, použitý raz Lukácsom) podávaná pomocou záznamu myšlienok a dojmov tak bohatých a komplexných, nediferencovaných a masívnych, až čitateľa nevdojak napadá, že v takom nápadnom zanedbávaní selekcie materiálu, ktorý sa mu núka, postava už vlastne nie je ľudská bytosť, ale klinický záznam mentálneho rozpadu".

(Umberto Eco)
 
Hodnoť

Načo toto pitvanie?

Načo toto pitvanie? Prejdite si najprv celý Dubčekov život, jeho počatie v USA a narodenie v Štúrovej posteli, jeho anabázu v Interheľpe a vyrastanie v Kirgizsku (tam sa kdesi naučil tie slávne skoky do vody), jeho odchod, ako chlapca s rodinou na Slovensko pod tlakom Stalina na zahraničných "špiónov", účasť v povstaní (myslím, že bol ranený), komunistická kariéra v Trenčianskej stolici, účastníka kritiky procesov 50tych rokov, člen rehabilitácii, boj s Novotným, boj v UV KSČ, akčný program, uvolnenie cenzúry, spolčovania, náboženských slobôd, spestrenie trhu západným tovarom, rozdávanie pasov a štipendií na západné univerzity, sláva osobnosti, vešajú sa mu na krk všetci, dýchajú mu na krk členovia WZ, odpočúvajú ho, zrádzajú ho pri zápisoch, tlačia, volajú, zvolávajú grémia a mimoriadne schôdzky, prechádza sa s Brežnevom sám, diskutuje, neverí že armády WZ zasiahnu, dvíha telefón, kde mu dávajú vedieť čo sa deje na hranici 21.8.1968, dáva v noci hlasovať o stanovisku ÚV KSČ o porušení medzinárodného práva a suverenity republiky, vzdáva sa komandu, ktoré ho spolu s členmi vlády a výboru KS, jednotlivo ich usádzajú do transportérov a prevážajú na likvidáciu kdesi na Ukrajine, kde kata zastaví, len dôrazný tlak prezidenta Svobodu na Brežneva, ktorý sa vydáva zachraňovať, čo sa dá, lebo s Husákom, členom medzinárodnej komisie v Katyni, jediní vedia, čoho sú Rusi schopní. Zlomia v Moskve pri protokoloch Šaňa a člena interbrigadistov a španieláka dr.Krígla, aspoň zachraňujú od potupného konca, ako bonus k podpisom, ku ktorým členov nikto nelegitimoval a vykonali ich pod nátlakom. Šaňo odoláva ešte rok, donútia ho podpísať obuškový zákon, vyženú ho do Turecka, odkiaľ tajne utečie späť do Prahy, aby dožil v Bratislave a v lesnom podniku pri Pezinku s tajnými, vždy na krok. Jeho cesta do Bologne pre doktorát, bola otvorením procesu, ktorý nastal po zrušení rušenia Hlasu Ameriky a Slobodnej Európy, ako sa Gorbi a Reagan dohodli, že sa Rusi vzdávajú triedneho boja, bral som to, ako zadostiučinenie politikovi vo výslužbe, ktorý vtedy v lete 68, po prílete z Moskvy, občanom v rozhlase vysvetľoval dlho a hanblivo, čo sa v Moskve udialo. Po 20 rokoch, verím, že bol stále nedôverčivý, nevedno čo slúbil vrchnosti za povolenie vycestovať, ale pripisoval by som to tomu tlaku, že mu niekto držal za chrbtom dýku, ako ešte dlho do 17.novembra nám všetkým. Dubček je mŕtvy a o mŕtvych mimo službu, už len dobre, pan Ctirad Klimčík.
 

 

Toto je na dlhú debatu, či sa má národ snažiť o komplexný pravdivý pohľad na svojich minulých či súčasných dejateľov. Vy ste tiež napr. neuviedli, prečo sa Šaňo vybral v päľdesiatych rokoch študovať politické vedy do Moskvy, keď mu tie procesy tak vadili. Ja ako Slovák v zahraničí som citlivý na to, aby nám rodáci medializovaní na Západe robili dobré meno. Dubček v tomto zlyhal na celej čiare, podobne ako napr. v dnešných časoch pani Vallová z Ministerstva kultúry SR, ktorá vydáva veľké peniaze z kapsy daňových poplatníkov za preklady slovenských tzv. spisovateľov do svetových jazykov. Mrkol som sa napr. na to, čo píšu taký Vilikovský alebo váš kamarát Balla, a s týmto teda Slovensko určite vo svete neprerazí.
 

Polemika je vítaná,

Polemika je vítaná, ale pane, musíte uznať, že ja nemôžem posudzovať vysoké kádre tej doby a ich vedomosti alebo nevedomosť, či ako ako to bolo s mučením, vraždami (to sa vynára po rokoch veľmi ťažko a tyrani sa dožívajú bez potrestania, vysokých vekov a penzií za zásluhy budovania štátu. Stačilo mi, ked som prvýkrát prišiel do univerzitnej knižnice v roku 1977 a videl som kategóriu čitateľov. Aby som si prečítal knihu, musel by som zostarnúť, mať zásluhy a byť vysoko vo funkcii dosadený komunistami, tak boli rozčlenené knihy...čumel som ako puk na ten knižničný poriadok a čumím do dnes, keď som sa v 60tke dožil, že mi nepožičajú žiadnu knihu v SNK na Slovensku!?! Ballu a Vilikovského si nedám, majú každý svoj osobitý umelecký štýľ. Čítam ich rád...
 

 

Viete, že ja sa ani nesnažím polemizovať ? Načo ? Žeby Šaňo nečítal noviny, ktoré pravidelne informovali o podnikových zhromaždeniach pracujúcich žiadajúcich smrť pre obvinených v procesoch ? Àle nie preto som písal tento blog. Zdôrazňujem, že mám hlavne na zreteli reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

Ballu i Vilikovského si nedajte, otázka je, či by ste vedeli navrhnúť tiež autora, ktorý by sa presadil aj v zahraničí. Pokiaľ pani Vallová nedokázala takého nájsť, mala by si zbaliť kufre a prenechať svoje teplé miestečko na ministerstve niekomu schopnejšiemu. Iná cesta ku kvalite než medzinárodná totiž neexistuje.
 

Zhodli sme sa na Šaňovi,

Zhodli sme sa na Šaňovi, sadne mu to, zľudovel, aký bol, taký bol, stal sa legendou v dobe, ktorá odmäk potrebovala. Ja som mal sladkých 12 rokov a rád na tie udalosti nadšenia, Majálesov, skautov, spomínam.
Dnes, rád objavujem autorov, to máte pravdu. Dokonca ma tvorba, literatúra, maľovanie, záhrada, ľudia, bavia.
Ja keby som bol vo vláde, navrhnem zrušenie ministerstva kultúry, pre kultúru stačí, aby mala riadny Zákon. Ľudia si už vyberú, kto ich baví. Dnes sa skôr dívame, ako nás zbavujú prostriedkov na život, nezmyselnými zákonmi a daňami. Stále je človek, ktorý slobodne tvorí, druhá kategória, nevzťahuje sa na neho zákonník práce a štýľ je reprezentovaný Richterom, ktorý by rád všetkých ovládal.
 


Najčítanejšie


  1. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 5 310
  2. Milan Kuruc: Povinne na dobrovoľné testovanie, inak možno aj vyhadzov z roboty 3 635
  3. Peter Gregor: Premiérov hyenizmus. 3 286
  4. Miroslav Galovič: Sídliskové venčenie v čase lockdownu (všade samá žltá) 1 513
  5. Ladislav Piršel: To bola drahá svadba, pán premiér! 1 336
  6. Andrej Tichy: Ako sa zvyšuje plat v Nórsku? 1 292
  7. Sebastián Bražina: Môj testovací príbeh 881
  8. Martin Ondráš: Prečo média mlčia? Musia? 810
  9. Simona Kyselicová: Ako sa (ne)dodržujú nariadenia počas cesty lietadlom 796
  10. Marian Nanias: Jadrová energia – Chlapec z Československa, viacnásobný špión a mediálny multimilionár. 794