Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mount Everest a teória strún (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

téma

dobrý deň. ste odborník v teórii superstrún a matematik. písal tu už pán krištúfek niečo o teórii superstrún, resp. o histórii superstrún. nenačriete niečo z histórie zaujímali by mňa myslím si aj viacerých prečo vlastne strunová teória a M teória vznikla. museli mať nejaký reálny základ.
 

 

Vznikla doslova náhodou zo snahy pochopiť fyziku silných interakcií. Neskôr sa ukázalo, že popisuje
konzistentne zrážky gravitónov a preto sa stala kandidátom na zjednotenie všetkých interakcií.
 
Hodnoť

 

Je dokázané, že správna kompaktifikácia existuje?

Keby najvýkonnejšie počítače testovali jeden spôsob kompaktifikácie za druhým, nemohlo by sa naraziť na tú správnu? Alebo ak by pre príliš veľa možností, nebolo pravdepodobné, že by v rozumnom čase našli tú správnu, aspoň by sme vedeli, ktoré nie sú dobré.

Dajú sa kompaktifikácie nejakým spôsobom zoradiť? Je ich spočítateľné množstvo?
 

 

1) To sa nedá matematicky dokázať. Vo fyzike niečo "dokazuje" iba experiment. Je potrebné jednoducho nájsť kompaktifikáciu, ktorá sadne ako uliata na náš svet, tj. na štandardný model.

2) Neviem si predstaviť, žeby dnes počítače dokázali počítať spektrum a efektívny potenciál pre danú kompaktifikáciu i keď ktovie, či to nebude v budúcnosti možné. Problém je, že tých kompaktifikácií je strašne veľa, slovo miliardy použité v blogu je príliš slabé, použil som ho len preto, lebo hovoriť o číslach typu desať na stú by nemuselo byť pre laika predstaviteľné

3) Kompaktifikácií je nespočetné množstvo, keďže mnohé z nich nestabilizujú tzv. moduli (píšem s mäkkým i, keďže je to anglické slovo), na druhej strane tie, čo nestabilizujú, môžu byť okamžite zavrhnuté ako nefyzikálne. Tých stabilizujúcich je spočetné nekonečno, podobne ako množstvo rôznych živočíšnych druhov, ktoré môžete nagenerovať zmenami DNA.
 

 

Ďakujem za odpoveď.

1) Myslel som, či je matematicky dokázané, že niektorá kompaktifikácia môže napríklad viesť na grupu symetrií štandardného modelu SU(3) × SU(2) × U(1). Alebo to vedú všetky kompaktifikácie?

2) To znamená, že keď si vyberiem konkrétnu kompatifikáciu a chcem ju testovať, či vytvorí štandardný model, tak dnes to nie je možné?
 

 

Pre prípadných iných čitateľov ešte raz grupu symetrií: SU(3) x SU(2) x U(1).
 

 

1) Áno, sú kompaktifikácie vedúce na túto grupu, ale pokiaľ viem žiadna ešte nezreprodukovala štandardný model so všetkými detailami. Navyše je takých kompaktifikácií veľmi veľa a líšia sa od seba taktiež predikciami pre vysoké energie.

2) Je to možné, ale nerobí sa to na počítači. Je to mimochodom práca náročná na čas (niekoľko človekomesiacov na overenie jednej kompaktifikácie).
 

 

Predpokladám, že testovanú kompaktifikáciu možno vylúčiť už pri prvej nezhode. Netreba nájsť všetky.

Nastálo by za to zobrať napríklad prvých bilión kompaktifikácií a postupovať tak ako sa vyhľadáva u databáz - z množiny pravidiel, ktorým majú vyhovovať hľadané záznamy, sa najprv použije to najjednoduchšie, ktoré ale vyraďuje najviac kandidátov a ďalej sa robí už len so zvyškom kandidátov.

Do finále pre ľudské spracovanie by možno prepadlo len pár kandidátov.
 

 

No veď ľudia, ktorí sa tým zaoberajú, samozrejme vylúčia kandidáta na kompaktifikáciu už pri prvej nezhode, avšak i tak cez sito prepadne obrovský počet dobrých kandidátov. Ja sa osobne strunovou fenomenológiou nezaoberám, ale verím tým odborníkom, že robia svoju práce dobre, V konkurencii, ktorá existuje v tejto branži, len tí najlepší z najlepších si nájdu miesto, aby sa mohli touto prácou zaoberať.
 
Hodnoť

laicke namietky

Skusim aj ked pravdepodobne nepresne zopakovat namietky :
M-teoria je matematicky nastroj, pekny ale nie je jasne ze ide este o fyziku. Podobne ako dnes ked sa da lubovolne doplnit standartny model aby pokryl nove data, tak to aspon teoreticky plati aj o strunach. Vzdy ked najdeme nieco nove tak sa najde nova kompaktifikacia ktore to pokryje.
Co na druhej strane znamena ze ma nulovu predikcnu silu, pokial nie je jasne preco by mala prave takato kompaktifikacia mala nastat tak to nemoze byt fyzika, Je to len matematicky sposob ako spojit istu skupinu operacii do jednotneho ramca. Iste elegantneho a mozno v buducnosti aj uzitocneho ale fyzika by mala ist k podstate sveta.
Standartny model sa dnes nechape ako dokonale dielo ale ako funkcny popis sveta, ktory je uplne zjavne aproximaciou nieco hlbsieho. Ale to hlbsie sa nezda ze by sa dalo najst v strunach.
 

 

Nikto vám nebráni ísť k podstate sveta. Keď nájdete bez strún netriviálnu teóriu schopnú dávať relevantné predikcie, dostanete Nobelovu cenu a vaša práca sa stane mainstreamom. Podobne je to s hladanim toho "hlbsieho" bez strún. Nik nebráni všetkým ľuďom, ktorí to pociťujú rovnako ako vy, aby išli do hĺbky nejako inakšie, tj. bez strún. Ja taktiež nie som do fyzikálnych aplikácií M-teórie taký hrrr, ako by sa to mohlo zdať a robím ju vlastne iba preto, že nevidím aktuálne nič lepšieho, čím by sa oddalo zaoberať. A povedané úprimne, príliš ma to netrápi. Hrabať sa v M-teórii je totiž naozaj pasia...
 

OK

Aj vo vede su obmedzene zdroje, miesta a ludia. Ja som len laik, ale doktorand musi najst skolitela :) a nasledne granty a potrebuje aj dalsich co sa venuju niecomu podobnemu.
 
Hodnoť

 

Dobrý deň, p. Klimčík,

Nie som a priori proti teórii strún. Svojim spôsobom sa vyvinula k kvantovej teórie poľa, na ktorej je založený aj úspešný Štandardný model časticovej fyziky. Za jej hlavný konceptuálny prínos považujem „obídenie“ singularity schovanej v „bodovej“ častici, a tým otvorenie cesty pre ďalšie skúmanie mikrosveta. Zvlášť chcem spomenúť dva vrcholy a to (bez prílišnej snahy o dokonalý preklad) Počítanie entropie čiernej diery z mikrostavov a Maldacenovu domnienku (korešpondencia AdS/CTF). Na druhú stranu, strunová teória vraj priniesla a prináša konkrétny prínos pre matematiku. Žiaľ neviem to dobre zhodnotiť.

Do fyziky priniesla najmä veľa zmätku, z ktorého tipujem pramení aj Vaša zoologická analógia. Stačí si otvoriť arxiv a vylistovať zoznam „najnovších príspevkov“ v kategórii ‚Fyzika vysokých energií – Teória’ za niektorý z posledných mesiacov, napríklad za marec/2018 https://arxiv.org/list?year=18... Zobrazí sa nám 491 vložených príspevkov. Už len letmý pohľad na ich názvy kopne odvážneho čitateľa do role astrolingvistu, snažiaceho sa pochopiť – či skôr nájsť stopy zmysluplnosti v predpokladanom texte, ktorý predstavujú poprepletané popínavé rastliny v bujnej vegetácii prerastajúcej pásmo asteroidov medzi 11 a 12 planétou v planetárnej sústave Slnku podobnej hviezde vo vzdialenej galaxii v ináč nudnej oblasti superkopy galaxií Veľký múr, silno evokujúcim inkské uzlové písmo Kipu.

Tu sa žiada upozorniť, že dedikované kategórie Strunová teória ani M-teória v arxive neexistujú – z jednoduchého dôvodu – nikto presne nevie čo to je! Hoci triediaci algoritmus arxivu by nemal mať problém práce správne klasifikovať, keďže podľa jeho autorov dokáže príspevky nielen roztriediť, ale aj ohodnotiť, či presnejšie vyradiť tie nezmyselné!!! Takže vidíme s prepáčením „najaktuálnejšie výhonky celej teoretickej fyziky“ ale, ako som už spomínal, za tento chaos je Strunová teória/M-teória významne spoluzodpovedná prinajmenšom už len tým, že väčšina príspevkov (úplne brušný odhad >85 %) je buď čisto strunová alebo strunami inšpirovaná.

Pozeral som nedávno prednášku nobelistu Davida Grossa: Budúcnosť Časticovej Fyziky (The Future of Particle Physics, Princeton, May 3, 2018, v rannej mladosti spoluautora QCD, neskôr celoživotného optimistického strunára (o ktorom Wikipedia symptomaticky píše ako o “teoretickom fyzikovi a strunovom teoretikovi”), ktorý teraz na stare kolená sám radí mladým skúšať aj iné pristupy ako len teóriu strún. (Tento “porazenecký“ postoj sa však dá určite vysvetliť tým, že je predstaviteľom starej školy, ktorá zažila ešte fyziku skúmajúcu prírodu, teórii strún sa začal venovať až neskoro po tridsiatke, a dnes ako 77 ročný už zjavne nestíha sledovať najnovšie trendy. :P) Hovorí v nej o tom, že Štandardný model oslavuje 45 a strunová teória 50. A tiež, že verí, že raz nájdeme finálnu teóriu, ktorá vo svojej jednoduchosti obsiahne celú fundamentálnu fyziku.
Prečo to spomínam, pretože je to už 45 rokov, čo napriek pilnej práci mnohých, nedokážeme ŠM ani vyvrátiť, ani zlepšiť, ani prekonať... Takže jediné čo nám ostáva je jeho experimentálne potvrdzovanie a následné oslavovanie a obdiv. Hoci nás to právom môže naplňať hrdosťou, oslavovať nie je čo. ŠM je len ako-tak fungujúce dielko drotára (tinkering). Nevysvetľuje hmotnosti častíc, nevysvetľuje zmiešavacie konštanty pre miešanie kvarkov a miešanie neutrín, nevysvetľuje hodnoty základných konštánt. A to sú pritom experimentálne údaje, ktoré máme tu a teraz dostupné.
 
Hodnoť

pokracovanie

Namiesto toho prebieha naháňačka, kto dokáže vymyslieť model či teóriu, ktorých experimentálne overenie je aj z princípu vylúčené a ešte si zato pripíše body za otváranie nových obzorov vo filozofii vedy. Stovky modelov bolo preverených a vylúčených, ale nikto sa z toho nechce poučiť. Namiesto pohľadu späť ku koreňom a hľadaniu slabín v princípoch, na ktorých sú postavené naše oslavované aproximácie ŠM a Všeobecná teória relativity, nasleduje útek vpred k strunovej teórii s jej nie 10^9 ale 10^500 možnými konfiguráciami... Už sa dokonca diskutuje, že nás spasí iba umelá inteligencia, pretože všetky tie super-duper príspevky nemá kto čítať nieto ešte pochopiť. No a keďže všetci chceme byť moderní a sledovať trendy, a ani experimentátori nechcú zaostávať – hľadáme ďalšie generácie leptónov a kvarkov, ťažších bračekov vektorových bozónov a higgsa, superpartnerov, WIMPy, axiony, sterilné neutrína, Majoranove neutína, ..., kozmické struny. No neúspešne. A čo je zvláštne nikto sa nečuduje, práve naopak, je to dôvod na radostný optimizmus viď napríklad https://physics.aps.org/articl... vylúčili sme existenciu WIMPpov, fajn teraz sa pustíme, do vylúčenia ďalších zaujímavých kandidátov na neexistenciu. Wolfgang Pauli sa hanbil, keď predpovedal v 30. rokoch neutríno. Vtedy sa to ešte nenosilo. V ďalších desaťročiach sme nakoniec našli niekoľko desiatok častíc, väčšinu z nich úplne neočakávane. A že sa ich zopár podarilo aj úspešne predpovedať, z toho ešte nevyplýva, že Higgsov bozón nie je posledný.

Nie som a priori proti teórii strún. Vďaka nej sa nám tak nádherne košatí strom poznania. A matematika z toho vraj profituje. Blahoželám! Ale našim cieľom by mal byť úzky špicatý vrcholček, nie nepodobný vrcholu spomínaného Mount Everestu, z ktorého uvidíme panorámu celej fundamentálnej fyziky v jednoduchosti, úplnosti a kráse. (Na Mount Everestu vedie množstvo ciest, ale keď sme ho už raz zdolali, horolezectvo sa navždy premení na masovu turistiku. A odvážni hľadači si musia klásť nové ciele napriklad nájsť život v DNA.) Inakšie bude príbeh Strunovej teórie iba apológiou na Borgesovu Fantastickú zoológiu, ktorá nebude ani milá, ani vtipná, ani originálna. A budúci historici vedy budú strunárov opisovať ako alchimistov, úpenlivo hľadajúcich elixir večného života a kameň mudrcov metódou „patlala-patlala“, a ktorých v rámci pozitívneho feedbacku z oboma zavretými očami môžeme smelo považovať nielen za praotcov chémie, ale všetkých prírodných vied vôbec.

S úctou
Voľnočasový fyzik
 

 

Metódou "patlala-patlala" ? Veď to je drzosť napísať niečo podobného o ťažkej a hlbokej intelektuálnej aktivite. Či snáď vy pracujete s použitím lepších metód?
 

 

Takže si zhrňme prečo metóda “patlala-patlala”.

Nožnicami a drôtikmi sa za pár rokov/desaťročí vypestovať pekné bonsaj. (Aby sme si rozumeli, aj ŠM a kvantovú teóriu považujem za metódu “patlala-patlala”, ale tá sa nikdy nevzdialila prírode a výsledok sa na ňu ako-tak podobá.)

Avšak pevne verím, že odhodlaným strunárom sa to za pár tisícročí podarí zopakovať hrátkami s DNA (a to nehovoríme o nejakom lacnom hľadaní génov zakrslosti, ale poctivým poskladaním bonsajového stromčeka nového predtým neexistujúceho druhu, from scratch, hlbokou a intelektuálnou aktivitou, spájaním 4 druhov lego kociek: cytozínu, guanínu, adenínu a thymínu).
 

moja metóda

Diracova rovnica/SM 8 rozmerov (funguje, hoci škaredo)
Einsteinove rovnice 10 zložiek (funguje, no väčšina známych riešení je nefyzikálna)
S(trunová)-teória 10 rozmerov (nefunguje)
M- teória 11 rozmerov (nefunguje)
F- teória 12 rozmerov (nefunguje)

Maxwellove rovnice, s 4 reálnymi potenciálmi, popisujú klasický elektromagnetizmus aj s optikou a dokonca sú špeciálno-relativisticky správne 50 rokov pred Einsteinom. Keď ich zbavíme nábojov a prúdov opisujú čisté polia a sú kompatibilné so všeobecnou teóriou relativity.

Diracova rovnica, so 4 komplexnými vlnovými funkciami (limitovanými unitárnosťou), popisuje kvantovo aj relativisticky správne elektrón, antielektrón aj ich spiny.

Ešte zdôrazním, že do nej netreba ručne strkať kvantovú nekomutativitu, tá je už v nej obsiahnutá ako vlastnosť spinorovej geometrie.

Keď z nej odoberieme hmotnosti, ako Weyl, dostaneme neutrína aj s narušením zrkadlovej symetrie. Keď k nej „pridáme“ pár kudrliniek (kalibračné konekcie) dostaneme Yang-Millsovu rovnicu s kompletným Štandardným modelom.

Žiaľ stratíme nezávislosť od pozadia a vzdialime sa všeobecnej relativite.

Einsteinove rovnice potrebujú metriku s 10 zložkami, sú nelineárne a väčšina ich riešení nedáva žiadny fyzikálny zmysel. Sám Einstein sa ich ani veľmi nepokúšal riešiť, ale po zvyšok života hľadal tie správne rovnice, aj keď neúspešne.

A teraz nasleduje malý kvíz na tému: Čo musíme urobiť, aby sme z uvedeného získali finálnu teóriu?
1) Snažiť sa súčasné rovnice a nimi definovú geometriu správne pochopiť?
a) áno
b) nie

2) Vymýšlať nové rovnice, vyskúšať, zahodiť a tak ďalej
dookola, bez zamyslenia sa, čo asi robíme nesprávne?
a) áno
b) nie

3) Brať v úvahu svet okolo nás, ako sa nám javí z pozorovaní a experimentov?
a) áno
b) nie

4) Oddať sa tvorivosti, pridávať rozmery podľa rozmaru,
vymýšľať nové nepozorovateľné svety, v ktorých platia zákony našich nepodarených rovníc,
lebo je to teraz moderné,
vyriešiť každý problém vyťahovaním ďalších polí/častíc z kúzelníckeho klobúka,
fušovať spisovateľom sci-fi do remesla?
a) áno
b) nie

Pre tých ktorí odpovedali 1a 2b 3a 3b je tu ešte technická otázka číslo 5, ostatných už viac nebudem trápiť tí majú svojich starostí dosť

5) Snažiť sa z vyššie uvedeného súboru rovníc “urobiť”?
a) zjednotenie
b) prienik
c) aj aj -- osekať rovnice od zbytočností (prienik) a uvoľnenie (zjednotenie) princípov

Kto tipoval 5c, tomu prezradím môj recept na finálnu teóriu:

Zoberieme vákuovú Diracovu rovnicu (presnejšie Weylovu rovnicu), ktorá nám dodá správnu – spinorovú geometriu. Interpretujeme ju ako Cauchyho-Riemannovu-Fueterovu podmienku komplexnej spojitosti v danej geometrii.

Ďalej uhádneme správne nelineárne riešenie – spinorovú harmonickú funkciu, ktorú môžeme pokojne pomenovať – elementárna spinorová metrika – predstavujúca jednočasticový vesmír. Viac častíc = súčin viacerých elementárnych spinorových metrík.

Exituje 5^2 – 1 = 3x2x2x2 = 24 elementárnych riešení, niektoré sú navyše buď komplexne-celo/poločíselné (reálna časť/imaginárna časť, náboj/spin) “~leptóny“, alebo komplexne-iracionálne „~pol-kvarky”. Z „~pol-kvarkov” sa dajú z nich poskladať páry, ktoré keď sčítame dostaneme celo/poločíselné “~kompozitné kvarky”.

Ďalším skladaním týchto elementárnych riešení dokážeme namapovať známe hadróny, a tiež ukázať že iné nemôžu existovať. Atď. Je to tak trošku good GUT bez škaredých gut.

S úctou
Voľnočasový fyzik
 
Hodnoť

Matematika je pre mna spanielska dedina

ale pretoze mam pred nou vysoky respekt a trpim zaujmom skoro o vsetko, tak ma zaujal
pripad ruskeho matematika Grigoria Perelmana.
Sedem nevyriesenych matematickych problemov,na ktore s kazdych s nich bola vypisana
odmena jeden milion dolarov, bol po sto rocnej namahe mnohych chyrnych matematikov
ho vyriesit, ale bezuspesne, je konecne jeden s nich vyrieseny prave tymto matematikom,
"Poincare conjecture".
Co je navyse zaujimave,ze odmietol prijat tuto odmenu pretoze,prehlasil ze peniaze
ho vobec nazaujimaju.Dalej odmietol aj Nobelovu cenu, pretoze,tiez prehlasil ze
do klubu podvodnikov a zlocincov ako je napriklad Obama nechce patrit.
Neviem ci to bude priliehava analogia,ale ten Everest a tie struny mi pripomina
"tinitus",je to zvuk ktory ani neexistuje,ale ten "majitel" ho predsa len pocuje.
Keby ste bol tak laskavy,pripadne v buducom clanku a vysvetlil nejakym,
nam obycajnym smrtelnikom,nejak "stravitelnejsie", aky je Vas odborny nazor.
Tony Spalovsky
 

 

1) Tá história s odmietnutím miliónovej odmeny v podstate sedí, o odmietnutí Nobelovej ceny Perelmanom som nepočul. Perelman je samozrejme génius, ale povedané slovami Newtona "aj génius stojí na pleciach svojich predchodcov". Konkrétne ten predchodca bol strunár (Dan Friedan), ktorý vo svojej dizertácii študoval pohyb kvantovej struny v netriviálnom gravitačnom poli a zaviedol tzv. metódu Ricciho toku, ktorú Perelman použil kľúčovým spôsobom pre dôkaz Poincarého hypotézy.

2) Ten absurdný skepticizmus slovenskej (aj českej) verejnosti ohľadne teórie strún je desivý. Najskôr je plodom kydania špiny na struny zo strany česko-slovenských vyznavačov poruchovej kvantovej teórie poľa, ktorí strunám vytýkajú nechopnosť poskytnúť fundamentálne nové predikcie (ktoré nevedia poskytnúť ani oni sami...) Úplne pritom ignorujú nielen fantastický matematický úžitok strún, ale aj teoreticko-fyzikálny. Napr. už štyridsať rokov drvivá väčšina pokroku v odhaľovaní štruktúry kvantovej teórie poľa je produktom práce M-teoretikov.
 


Najčítanejšie


 1. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 626
 2. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 621
 3. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 415
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 346
 5. Juraj Paškuliak: Matovič je zákerný podrazák. Vie len intrigovať a rozvracať 305
 6. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 257
 7. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 224
 8. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 199
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 140
 10. Miroslav Lukáč: Dajte mu konečne ranu z milosti! Tára o nevine, ako predtým M.Jankovská. 135

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 2. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 3. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 4. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 5. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 6. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 7. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !
 8. Peter Homola: Basket v TV.
 9. Stanislav Martinčko: R. Fico: Teraz by nám viac ako inokedy, bodol marketingový generálny prokurátor!
 10. Olívia Lacenová: Cesta za úspechom ruskej verzie SWIFT bude ešte tŕnistá


Už ste čítali?