Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O objektívnosti, subjektívnosti, relativite a filozofii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zaujimavé poňatie relativity!

Problém bežného ludu nieje podla mna vo filozofii času, ale prečo sa tak deje..

Ak by divaci mali možnosť si overiť, že v klude oboje atomove hodiny idu rovnako, A potom pri samotnom preteku, ked sa jedny voči druhým pohybujú, Sa tie pohybujúce spomalili, by ľudia chceli vedieť prečo sa tak stalo..

Napríklad ich napadne:
1) pri rozbiehani citime pretaženie, takže také super presné hodinky to môže poškodit..

2) pohybujúce sa hodini - teda ich mechanizmus sa aj počas rovnomerńeho pohybu nejak spomaluje..

Otázka potom už je len tá, či aj pretekár, teda všetky procesi(bunky a atomi v nom)sa tiež spomalia..

ak by mal napr. pretekár dvojča, a obaja by boli nakazený smrtiacim výrusom, ktorý zabije človeka do 10s, tak by následne uznali, že virus a metabolizmus človeka sa pri pohybe troška spomalí.

Potom by AE už nemusel obhajovať výsledok, ale musel by len filozoficky vysvetliť, prečo sa to podla neho deje, a na tuto otazku je easy odpoved, lebo rychlost svetla je vzdy konstatna, lenze nasleduje DALSIA OTAZKA: preco je rychlost svetla vzdy rovnaka?

A to zatial nikto uspokojivo NEvysvetlil!

AE v podste nic nelogicke a neintuitivne nevymyslel, on len napisal a upravit rovnice tak, aby popisali presne a meratelne(overitelne) skutocnost. Cize tak ako Newton nevymyslel gravitaciu, a teda ani nemoze za padanie jablk, newto len dokazal pomocou par znakou popisat tento jav. A na rozdiel od filozofou, tato jeho “interpretacia gravitacia” ma prakticke vyuzitie. A toto je veda.

ulohou filozofov je vysvetlit preco takto funguje svet/gravitacia a az fyzik moze tuto filozofiu matematicky uzemnit a tým ju legimitizovat.
 

 

rýchlosť svetla je preto konštantná pretože ho nepustí rýchlejšie permitivita a permeabilita vákua. hodnota rýchlosti svetla vo vákuu je vlastne odpor šírenia vń vo vákuu, nie vlnový odpor. svetlo nezrýchľuje ale šíri sa ako vlna tzn nešíri sa hned ale amplitúda postupne narastá. videl som film genius einstein kde bol vinikajúco opísaný jeho myšlienkový experiment s pohybujúcim vlakom do ktorého udrely 2 blesky súčasne na konci a na začiatku. fór bol v tom, že svetlo ktorý by videl pozorovateľ v strede vlaku preto by ho zaznamenal neskôr pretože bod na odkiaľ sa svetlo šírilo by sa nepohol na dráhe aj ked vlak sa pohol. keby sme si to pochopili aj po technickej stránke. mohli by sme povedať samozrejme že ten pozorovateľ zaznamená rozdielné časy a pozorovateľ ktorý stojí tak zaznamená rovnaké časy. čo vlastne má s tým spoločné čas? skúsme zmenšovať ten vlak až na elementárny bod. vo vlaku boli časy t1=L/2(1-v^2/c^2)^0,5+t0/(1-v^2/c^2)^0,5 čas t2=L/2(1+v^2/c^2)^0,5+t0(1+v^2/c^2)^0,5. keby sme dĺžku vlaku L vylúčili ostala by nám iba d´žka c*t0 a v*t1, s toho môžeme odvodiť vzorec t=t0/(1-v^2/c^2)^0,5. c*t0 je fiktívna dĺžka uvažujeme iba čas t0. to nám vlastne hovorí že elektromagnetické vlny sú iná forma hmoty. pri anihilácii sa premení celá energia na elektromagnetické vlny. toto bolo najlepšie preukázané na urýchľovači tevatron.
 

oprava

vzorce pre časy sú t1=t0/(1-v^2/c^2)^0,5+L/2(c^2-v^2)^0,5, t2=t0/(1+v^2/c^2)^0,5+L/2(c^2+v^2)^0,5
 

Mastul

Tak to ale nie je, permitivita a permeabilita vákua nevedie na vlastnosť konštantnosti svetla. To fyzici nevedia, prečo tom tak je. Pričom je to zaujímavá a kľúčová otázka, ibaže odpoveď v rovniciach nenájdeš, aj keby si sa pokrájal :)
Tak ako nenájdeš odpoveď ako a prečo hmota zakrivuje časopriestor. Nenájdeš odpoveď ani na otázku, čo je to priestor a ako sa môže, to čo néma vlastnosti sa môže kriviť (priestor je tu len akási množina rozľahlosti), na papieri to ide ľahko ..
 

ta pravopis

si kde nechal? :) To je zbytočné vysvetľovať rozdiel medzi matematickým formalizmom, skutočnou odpoveďou, či hľadaním modelu prírody.

Podľa nich je možné všetko aj z rovnice stvoriť všetko, lepšie povedané následnosť je takáto:
1. Nebo,o nič
2.objavila sa rovnica z ničoho, ktorá popisuje ako sa z ničoho stalo niečo
3. to je veda

príroda má vlastné pravidlá, a tie už zaujímajú čoraz menej tých vedcov, ich svet sú ich "konštrukty". Je to svet vyložene ako náboženský kult, pokiaľ nie si farár nemôžeš sa tam podpísať :)
 
Hodnoť

 

Vážený pán Ctirad Klimčík.

Pozitívum v súvislosti s obsahom vášho článku vidím v tom, že ste sa dotkol aktuálnej témy fyziky, ktorej závery sa stávajú čoraz viac neudržateľné.

Práve dnes som si z FB uložil na môj osobný FB citát v nasledujúcom znení: "Je veľa kópií, ale iba originály hrajú prvú ligu."

Tento citát som doplnil svojim citátom: "Svet je plný opakovačov textov učebníc fyziky, ale iba objavitelia omylov textov učebníc fyziky dostávajú Nobelovú cenu.“

To spomínam preto, lebo vy ste vo svojom článku zopakoval text z učebníc fyziky v súvislosti s Einsteinovym poňatím relativity pohybu.

Je dobré vedieť, že pojem relativita pohybu je iba jedna účelová výhovorka, ktorá pochádza od Galilea, ktorou Galileo chcel ospravedlniť svoju neschopnosť experimentálne dokázať pohyb Zeme okolo Slnka. Z Galileiho matematickej transformácie vyplýva iba jediné a to, že dĺžka telies v rôznych zotrvačných sústavách sa nemení.

V širšom poňatí Galileova výhovorka hovorí o tom, že v žiadnej zotrvačnej sústave nie sme schopní žiadnym experimentom dokázať, či sústava stojí nehybne vo vesmíre, alebo koná zotrvačný pohyb určitým vesmírnym smerom.

Inverzne povedané to znamená iba toľko, aby sa relativita pohybu matérie zachovala, v žiadnej zotrvačnej sústave nemôže (nesmie) existovať taký fyzikálny proces, ktorý by sa odlišoval od fyzikálnych procesov v ostatných zotrvačných sústavách.

Keby sa v nejakej zotrvačnej sústave nameral iný fyzikálny proces, ako v ostatných zotrvačných sústavách, v tom momente bol by koniec s relativitou pohybu matérie.

Malá ale podstatná poznámka. Po akceptovaní Princípu ekvivalencie, rozdiel medzi nehybným stavom telies ležiacich na povrchu Zeme, v jej gravitačnom poli (g) a stavom telies podliehajúcich zrýchlenému pohybu (a = g), už neexistuje a preto ani medzi ekvivalentnými gravitačnými zrýchlenými sústavami nie je možné namerať rôzne fyzikálne procesy.

Teraz nastal čas, zmieniť sa o postate pojmu čas (t) vo fyzike. Vo fyzike platí, že čas je to čo merajú hodiny.

Hodiny sú v skutočnosti zariadenia na výrobu harmonických kmitov matérie a súčasne sú aj počítače týchto harmonických kmitov.

Z toho pohľadu čas (t) je fyzikálny proces zabezpečujúci ustálený (harmonický) pohyb matérie. Preto spomalenie, ako aj zrýchlenie času spočíva v zásadne a výhradne iba v zmene fyzikálnych parametrov hodín, čiže v zmene parametrov zariadení na výrobu harmonických kmitov matérie, presnejšie v zmene fyzikálnych procesov.

Podľa Galilea, rôzna zotrvačná, relatívna rýchlosť pohybu sústavy, nemôže (nesmie) mať vplyv na zmenu parametrov hodín, čiže na zmenu parametrov zariadení na výrobu harmonických kmitov matérie, čiže ani na zmenu fyzikálnych procesov v hodinách.

Einstein vo svojej Špeciálnej teórii relativity pohybu svetla, dospel k takému záveru, že vplyvom nárastu rýchlosti pohybu zotrvačnej sústavy, telesá sa skracujú, presnejšie, že z kružnice sa stáva elipsa, ktorá pri rýchlosti svetla sa dokonca zmení na úsečku.

Pritom Einstein musel akceptovať aj Galileiho požiadavku o rovnakých fyzikálnych procesoch vo všetkých zotrvačných sústavách.

Zmena kružnice na elipsu nebola v súlade s Galileovou podmienkou, lebo pozorovateľ v takejto sústave by podľa veľkosti deformovanej kružnice, na elipsu, vedel určiť (kozmickú, absolútnu) rýchlosť pohybu sústavy.

(Pokračovanie.)
 

 

Preto Einstein siahol aj po deformovaní času (t), v presvedčení, že tým ovplyvni mozog pozorovateľa v danej sústave (presne) do takej miery, aby on deformovanú kružnicu (na elipsu), videl ako kružnicu. Aby pozorovateľa v danej sústave nevidel žiadne fyzikálne zmeny, ktorých vznik bezpodmienečne predpokladá jeho ŠTR.

Einstein, ale vo svojich teóriách ani slovom nespomína, že zmenou ktorého fyzikálneho procesu dosiahol zmenu plynutia času, presnejšie čo sa zmenou rýchlosti sústavy zmenilo na hodinách aby oni išli pomalšie. To ani nemusel, lebo nikto mu takú otázku nikdy nedal.

Je až úsmevné, keď niekto v zmysle obsahu Galileovho Princípu relativity pohybu matérie tvrdí, že relativitu pohybu dokazujú hodiny na GPS systéme, lebo idú ináč ako na Zemi.

Zmena fyzikálneho procesu v hodinách na GPS družiciach vplyvom rýchlosti ich pohybu, jednoznačne vyvracia Galileovú požiadavku, ktorá striktne vyžaduje aby v každej zotrvačnej sústave platili rovnaké fyzikálne procesy, teda aj rovnaká rýchlosť pohybu hodín. (To vyžaduje aj Einsteinova STR, ako aj VTR.)

Ten kto zmenu chodu hodín na GPS družiciach považuje za dôkaz Einsteinových teórii relativity, ten iba bezducho opakuje texty učebníc fyziky, ale pritom nemá ani poňatia aký korunovaný nezmysel Einstein zadefinoval vo svojich dvoch teóriách relativity tým, že vyhol sa opisu fyzikálneho procesu, ktorý zvýšením rýchlosti pohybu sústavy dokáže zmeniť rýchlosť chodu hodín.

A to už ani nespomeniem, že čo sa musí zmenou rýchlosti pohybu sústavy zmeniť aj u samotného pozorovateľa v jeho tele, v jeho biologickej podstate, pre ktorú on prestane byť schopný nie len vidieť elipsu ako kružnicu, ale pre ktorú on prestane vôbec existovať v jeho pôvodnej biologickej zostave.

Na záver uvádzam: „Čas je jasne definovaný konkrétny fyzikálny proces, preto zmena plynutia času si vyžaduje jasnú definíciu zmeny konkrétneho fyzikálneho procesu.“

V súčasnosti neexistuje žiadna jednotná definícia fyzikálneho procesu zvaného čas.

Preto si pod pojmom čas každý myslí čo sa mu zachce.
 
Hodnoť

zvlastne,

doteraz som bol v tom, ze Einstain si svoje objasnenie fotoelektrickeho javu velmi cenil, dokonca viac, nez teorie relativity a tu Nobelovku povazoval za "spravodlivu".
 

 

podľa životopisného filmu to bolo naopak. smial sa tomu, že za to dostal nobelovku a za relativitu nie
 
Hodnoť

To je tak

Keď ľudia kecajú do niečoho, čomu nerozumejú (ba ani nerozumejú tomu, že veci nerozumejú :-)).

Príklad - keď filozofi kecajú do práce fyzikom. Ako napísal Feynman, dobrý fyzik má šancu stať sa aj súcim filozofom. Naopak to neplatí - filozof, či nikdy fyziku neštudoval, nebude rozumieť fyzike, ale krívať bude aj jeho filozofia. Aj keď, nieže by na tom záležalo ;-)

Inak, fajn blog.
 
Hodnoť

 

zaujimave info o Bergsonovi
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 7 127
 2. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 5 489
 3. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 3 563
 4. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 3 279
 5. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 370
 6. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 2 080
 7. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 910
 8. Tomáš Kubuš: Egypt 2020 (foto) 1 638
 9. Milan Hutera: Ako som začal fotiť objekty hlbokého vesmíru 1 632
 10. Miroslav Ferkl: Igor Matovič, by si mal uvedomiť! 1 378

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?
 2. Peter Zajac: Nerob si starosti, štát sa o teba na dôchodku (ne)postará…
 3. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 4. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 5. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 6. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda
 7. Erik Koncz: Hunt a kráľ Štefan alebo ako súvisí vznik Uhorského kráľovstva s Hontom ?
 8. Štefan Vidlár: Svetlá rámp
 9. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch
 10. Július Kovács: Matovič nastúp do truhly ozývalo sa z davu náckov pred jeho domom.


Už ste čítali?