Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O klimatickej hystérii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

"Perly" a "sviniam"? Vy si teda fandíte... Inak pokiaľ chcete robiť osvetu, noste kožu na trh, podpisujte sa, ukazujte, čo ste v tomto či príbuznom smere dokázali, aby ste dodali váhu Vašim názorom a hlavne nenadávajte a neútočte podpásovo na ľudí.
radoxyz@gmail.com
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

ten prispevok

je venovaný diskutérovi, ktorý Vás odkázal na to čo udajne nevieme, stoji tam 90% pravdepodobnosť atropogenneho vplyvu ako činiteľa tohto oteplenia..

Čo mi ešte poradíte? či si fandím, alebo nie je moja súkromná záležitosť, ako aj meno. Tvrdím, že perpetuum vysvetľoval dlhodobo diskutérom, ktorých som uviedol a konštatujem ešte raz: hádzať perly sviniam ... Takže ak sa v tom vy vidíte...to je skutočne zaujímavé...
 

 

Niežeby som sa v tom videl, ale z princípu si nemyslím, že diskutéri tu na SME sú svine a Perpetuum im hádže perly. Mimochodom, Perpetuum si fandí tiež, keď neanonymnému akademickému diskutérovi pošle odkaz na stránku Wikipédie s pár namaľovanými grafmi a odkáže mu, že by to na prvý raz nepochopil...Asi mi neostáva nič iného, iba ľudí ako Vás alebo jeho upozorniť, aby ste boli skromnejší. Viete, ja som takmer študovaný klimatológ, keďže som vyštudoval na UK fyziku hraničných odborov špecializáciu matematická fyzika a štyri z piatich rokov štúdia som mal identický študijný program ako fyzika hraničných odborov špecializácia klimatológia. Dral som s klimatológmi lavice v tej istej študijnej skupine, iba v poslednom piatom ročníku, kde boli na programe výberové prednášky a diplomovka, sa naše cesty rozišli. Špecializáciu sme si vyberali tuším na konci tretieho ročníka a nehnevajte sa, že Vám to poviem na rovinu, klimatológiu si vybrali tí najslabší z celej študijnej skupiny. Asi vedeli, že tam budú skôr maľovať grafy ako niečo ťažkého počítať a vtedy netušili, že raz to bude kráľovsky odmeňovaná profesia. A to viete, je ľahké sa samopresvedčiť, že produkujete perly, keď si publikujete v závetrí vlastnej komunity. Som zvedavý, či by Perpetuum po pár minútach dialógu s matematickým fyzikom zoči-voči s kriedou v ruke nezistil, že sa vo svojom výskume dopúšťa koncepčných skratov či technických chýb a trochu by poskromnel.
 

No ano

tiež som pozeral , prečo použil takú formuláciu, že to je ťažké zvládnuť... No tiež vyznie Váš pohľad na to, že ideme niečo spočítať, či je to v poriadku. Celá problematika ma naozaj veľa prác k tomu, takže sa dá začať od správ IPCC a následne podporné práce k tomu... Ak chcete skutočne niečo riešiť.

Po druhe troška mi to príde smiešne. Dám príklad urobíte mi analytické riešenie Einsteinovej rovnice pre dve telesa, ktoré sú vzdialené od seba nejaká vzdialenosť a rotujú...?
Takže, kedže klima je dynamický systém nelineárny, komplexný, tak by som skutočne chcel vidieť niečo "korektne počítať " bez zjednodušení, bez numerických metód.
 

 

No veď práve, klíma je mimoriadne komplexný nelineárny systém, zjednodušovať sa musí, nejaké parametre sa musia zanedbať, nejaké integrálne rovnice počítať numericky atď. Každopádne sa však musí vychádzať hoci aj zo zjednodušeného modelu atmosféry a vystihnúť tento model nejakými dynamickými rovnicami, ktoré sa potom (trebárs numericky) riešia.
Tabuľky či grafy nestačia, i keď absolútne nespochybňujem tú obrovskú prácu, ktorú predstavuje zbieranie dát. Zdôrazňujem, že ja netrvdím, že tých x klimatologických článkov je o ničom, určite predstavujú pokrok, ktorý tlačí naše poznanie dopredu, avšak mám za to, že klimatológia má ešte ďaleko od predikcií, ktoré by boli natoľko spoľahlivé, aby vlády na ich základe investovali miliardy či až bilióny. Klíma je zúfalo zložitý systém, tých prirodzených faktorov otepľovania je tam veľa, navyše nelinearita môže spôsobovať drastické nestability, ktoré dostať pod technickú kontrolu by bol zázrak (opravte ma, ak sa mýlim, ale niekde som čítal, že to drastické zdvihnutie oceánov na konci poslednej doby ľadovej sa odohralo v priebehu niekoľkých desaťročí). Suma sumárum, v celom tom výskume treba samozrejme pokračovať, ale pokiaľ ide o závery, tak tam treba byť opatrnejší. A už určite nie hystericky obviňovať staršiu generáciu na najvyšších svetových fórach, že na mládež my starší kašleme. Vlastne tie výlevy Gréty ma primäli k tomu, aby som napísal svoj blog.
 

ono

to stoji nie na vyratúvaniu, samozrejme máme nejaké empirické vzťahy k tomu aj modelujeme klímu, však aj počasie.

Stojí to na veľa podporných dôkazov o tom ako sa hľadá miera vplyvov, čo poznáme a to sa modeluje. Tak to je a bez toho antropogenneho faktoru nám to nesedí s ním sedí. To je pointa, ktorú ste sa vy rozhodol spochybniť. Tu mi nemusíme rátať niečo presne, postačujú teda priblíženia, aby sme niečo aspoň rádovo vyčíslili a k tomu je veľa podporných štúdii z rôznych oblasti prírodných vied. A teraz čo je ťažšie vyrátať nejakú rovnicu, ktorú máme, alebo deduktívnou prácou izolovať faktory a opierať sa o množstvo prác a meraní?
 

a gretka

je v tomto príbehu len politicky, sociálny faktor. A to sa aj deje popieraci hovoria o nej a nie fundovane k tomu, čo vieme, čo poznáme (na pár výnimiek). No popieračom sa zdá, že majú na vrch tvrdiami, problém je skutočne zložitý, ako môžete byť si istý, že... Ako môžeme konať, keď nie sme si istý, celú túto mantru dokolečka dokola, papuškujú. A ešte sa smejú z tých, čo na tom pracujú, no klasika ľudských pudov a emócii, bez solídnej racionality.
 

 

No tak ale... Budete mi vyčítať nefundovanosť, neracionalitu či pudy?
Zobuďte sa človeče. Každopádne vedzte, že jednoznačnosť, s akou vy klimatológovia vyučujete ľudstvo, že vplyv človeka na otepľovanie je dominantný, nepresvedčuje ani niektorých vašich kolegov vedcov, ako napr.
mňa.
 

no to je ukazka

že by ste hádam už zašli cez čiaru vy... a pre vašu informáciu nie som klimatológ. A samozrejme ako Vás môžu presvedčiť, keď ste tie práce nečítali??? to by bola aj celkom záhada.
 

 

Nemusel by som ich čítať, keby za celé tie roky vo všetkých tých seriózne sa tváriacich televíznych debatách za prítomnosti ministrov sa našiel hoci len jeden jediný klimatológ, ktorý by jasne a na rovinu povedal, že existujú aj iné ako človekom spôsobené príčiny globálneho otepľovania, ale súčasné klimatické modely stanovujú podiel zodpovednosti týchto iných príčin na raste teploty na púhych x percent, s možnou odchýlkou 2 percent. Toto sa nestalo a preto klimatológom neverím. Pokiaľ sú na vine žurnalisti, ktorí verejnosti zatajili túto informáciu, tak to môžete napraviť tým, že mi ten kvantifikovaný podiel zodpovednosti mimoľudských vplyvov napíšete tu do diskusie.
 

tak toto je už dosť cez čiaru

Nerád sem vstupujem, ale asi treba (a ďakujem "1295614" za podporu, to je naozaj odvaha a cením si to).
Pán Klimčík, nie je pravda, že z Milankoviča sa nedá nič kvatifikovať. Prvá kvantita je známa insoláciu v priebehu roka v každom bode povrchu, letné a zimné rozdiely. Na glaciáciu treba, aby boli zimy hoci aj mierne (teda relatívne teplé) ale s dostatkom snehových zrážok (to zabezpečia relatívne teplé oceány s vyšším výparom než chladné) a letá relatívne chladné, ktoré nedokážu roztopiť všetok zimný sneh, takže sa začínajú tvoriť ľadovcové jadrá. Pokračujúca kladná snehová bilancia má za následok územný aj výškový (teda objemový) nárast ľadovcov. Tieto spätne ovplyvňujú energetickú bilanciu blízkeho povrchu a atmosféry a postupne rastie ich vplyv aj na globálnu energetickú bilanciu. Z teploty oceánov sa dá vypočítať rozpustnosť plynov. Ich obsahy sa dajú zistiť s iných paleo-rekonštrukcií, takže sa dá sledovať, či kvantitatívny model sleduje realitu. Zo zmien zloženia atmosféry sa počíta radiačná bilancia atmosféry.
Neviem, ako si predstavujete taký výpočet nárastu hladín, ale hoci ide prevažne o niekoľko základných fyzikálnych vzťahov, treba ich počítať s nejakým časovým a priestorovým krokom, takže "obálkový" výpočet to asi nebude. Resp. v klimatológii existujú aj jednoduché "obálkové" výpočty, ale akurát odhad nárastu alebo poklesu morskej hladiny pri procesoch kvartérneho zaľadnenia tam nepatrí. Napr. tie nelinearity pri náraste morskej hladiny sa vysvetľujú ako náhly prítok vody ("meltwater pulse") alebo aspoň intenzívne drénovanie nejakého vnútrozemského jazera do oceánu. Ako toto chcete vypočítať bez nejakého aspoň približného topografického modelu kontinentu? Ako si to celé predstavujete? Máte vôbec potuchy, o čom tu píšete?
To, že ste študovali s "čajovými" fyzikmi, ktorí sa dali na klímu, lebo bola "ľahší" odbor ako teoretická fyzika, jadrovka či tuhé látky, to už poznám. Toto tvrdí aj Motl. Pre meteorológiu a klimatológiu sa urobilo veľa vo svete a to myslím vedcov mnohých generácií, teda desiatky rokov dozadu. Vôbec to nezávisí od kvality absolventov našich fakúlt, nech už sú hocijakí (nebudem ich hodnotiť ani súdiť - na to nemám právo ani kvalifikáciu).
Ak Vám chýbajú kvantitatívne vzťahy, môžete ich mať až po krk. Neexistuje nejaký jeden odborný článok, ktorý by obsiahol celú problematiku. Alebo existujú prehľadové články s rozpisom vzťahov do nejakej hĺbky. Ak by išiel do podrobností, už by to bola monografia alebo zborník. A ani tie nestačia, existujú celé série monografií a zborníkov vydávané už niekoľko desaťročí a k tomu stovky periodík. Ale načo to píšem, však to je presne to, čo Vás irituje, chceli by ste nejaký jasný model na A4 alebo niekoľko A4, podľa ktorého by sa dalo vypočítať asi všetko. Aj minulosť a budúcnosť Zeme, Galaxie a Vesmíru. A k tomu ako bonus aj vznik života na Zemi aj inde a osudy všetkých jednotlivcov, ktorí kedy žili a žiť budú. Áno, preháňam, ale toto je sen mnohých teoretických fyzikov, lenže len sen.
Nebudete to študovať, ale existuje dobrý úvod:
Kendal McGuffie, Ann Henderson-Sellers: The Climate Modelling Primer, 2014, 4th Edition
https://www.wiley.com/en-us/Th...
Ale dobré je aj tretie vydanie z r. 2005.
 

 

Bože môj, ja som predsa netvrdil, že chcem niečo počítať bez topografického modelu kontinentu...Prečo mi v každom príspevku niečo podsúvate?

Ja tu nakoniec zopakujem to, čo v mojom predchádzajúcom diskusnom príspevku. Uznávam, že dlhoročným štúdiom klímy ste sa veľa dozvedeli, ale pri všetkých svojich skúsenostiach neverím, že by to stačilo na to, aby ste dokázali spoľahlivo kvantifikovať podiel človeka na globálnom otepľovaní. Vedeckú hodnotu toho všetkého, čo ste tu popísali, by som mohol posúdiť, až by som s vami hodil reč. Moja skúsenosť je bohužiaľ taká, že keď sa čo len trochu vzdialite od teoretickej fyziky, slovenskí fyzici neovládajú ani tie najzákladnejšie základy, ako je relativita, termodynamika, kvantová teória a pod. Samozrejme, rozprávať o tom rozprávky vedia.
 

tak

a kozmológii verite, či to je potrebné tiež preveriť? :) Troška žartujem, ale aplikovaná fyzika je len o niečo iná ako teoretická kde počítate jeden atóm vodíka, či sféricky, symetrické teleso JEDNO vo VTR a potom sa to pacne (zjednoduší) a máme z toho aj rovnicu pre celý vesmír (Fridmanova metrika) a podobne.
 

 

Zjavne nemáte poňatia o zložitosti systémov, ktoré študuje dnešná moderná teoretická fyzika a nezriedka ich dokáže dostať pod kvantitatívnu kontrolu.

Mimochodom, kozmológii verím. Strávil som štvrťhodinku v pracovni azda najväčšieho súčasného kozmológa Andreja Lindeho v Stanforde a môžem potvrdiť, že je to mimoriadne erudovaný odborník, ktorý vie, o čom hovorí.
 

mam

Ponatia a preto to píšem, že na úrovni komplexity sa tie vaše rečičky vytracaju zo zenitu, pretože skoro každý problém prejde do nelinearity ako je to aj u Newtona s problémom troch telies. A potom analytické riešenia su tam na marse..:)
 

 

Pokiaľ pracujete na Slovensku a dostanete sa na semináre najďalej do Česka, tak nemáte najmenšieho poňatia o súčasnej teoretickej fyzike. To zaostávanie našich krajín za svetom je asi štyridsaťročné.
 

argumenty

pane, nie len rečičičky o čom nemám poňatia, asi myslíte nejaké kúzelnické triky superstrún? Mne sa ta teória pači len v jednej veci, že struny sú dobrý nápad. Matematicky formalizmus, kde sa snažíte zošrobovať nejaký matematický aparát na všetko, nuž ja mám pre Vás takú odpoveď, že Boh nie je matemetik, pretože on to ani netvoril..
to čo Vaša fyzika strú určite neobsiahne je emergentizmus, ako vznikajú veci a vlastnosti, ktoré šrobujete so snahou nájsť nejakú sadu rovníc na všetko. Ja mám rád matamatiku pre jej eleganciu, a exaktnosť, lenže má to svoje medze.
 

 

Už druhýkrát používate slovo "rečičky". Mám tomu rozumieť tak, že si naozaj
nárokujete na to, že rozumiete súčasnej teoretickej fyzike? Veď tu nejde len o struny, ale taktiež aj o neporuchovú kvantovú teóriu poľa, ktorú navonok
každý v bývalom Česko-Slovensku uznáva, ale nikto jej výpočetne nerozumie.
 

ja si na nič nenárokujem

Naopak vy tu neustále snažíte sa zhadzovať, čo kto nevie a nemôže vedieť, lebo je za opicami. Dovolím si tvrdiť, že na dobrej úrovni ovládam čo fyzika obsahuje a jej schému. To neznamená, že jej rozumiem do úplných detailov ťažších úloh, ktoré sú špecifické. Pretože to vedieť nepotrebujem.

Bavíme sa o klíme a nie o kvantovej teórii poľa. A slovo rozumieť pre každého znamená len niečo trochu iné. Kvantovej fyzike nerozumie nikto, vedia však pracovať s popisom abstraktného formalizmu.
 

 

Na tomto fóre ste sa pokúšali zhadzovať vy mňa. Mimochodom, ja som žiadne opice nespomínal. Aj vy mi podsúvate veci ako Perpetuum?
Inak problém na Slovensku ale aj v Čechách je ten, že ľudia, ktorí v živote nenavštívili špičkový inštitút alebo neinteragovali so špičkových vedcom, si časom autosugerujú, že veciam dobre rozumejú. Neviem, kam patríte vy, lebo ste anonym, každopádne šťastní sú tí, ktorí to v takejto blahej nevedomosti o skutočnom význame vlastnej osoby dotiahnu až do dôchodku bez toho, aby takého velikána stretli.
 

pardon

tak návšteva pracoviska, či významnej osobnosti pridá na vedomostiach? Nič Vám nepodsúvam, iba som Vaše konštatovanie kto nenavštívil to a to je o 4 rokov dozadu premenil za vetu, že je za opicami. Č sa dá z konceptu vašej vety pochopiť...

No a ja mám za to, že ten model už niekto vytvoril ako napr. Dirac, Feynman atd, vy len niečo sa snažíte zložitejšie popísať tým aparátom, či hľadáte prostriedky ako to vyriešiť, takže z môjho pohľadu o žiadnu súčasnú revolúciu v oblasti kvantovej fyziky nejde.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 32 659
 2. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 2 042
 3. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 1 725
 4. Michal Porubän: Komu skutočne pomohol general Lučanský? 703
 5. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 694
 6. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 667
 7. Filip Pastorek: Mestský úrad Luhačovice definitívne prehral súdny spor so Slovákom 610
 8. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 516
 9. Jozef Sitko: AD: „Prvý gombík“ (SME 20.1.) 364
 10. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude! 360

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 2. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 3. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 4. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 5. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 6. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok
 7. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami.
 8. Peter Biščo: Hlasu už prúdom tečú slinky.
 9. Štefan Vidlár: Aj január mesiac knihy, či?
 10. Peter Biščo: Slovenská fauna má unikátny druh hyeny, „ hyenu lícojamkatú “.


Už ste čítali?