Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prorektor Masarik vs. premiér Matovič (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

No ale pán profesor

sa teda riadne naserkajú. Takto ho zhodiť.
So záujmom som si pozrel vlastnú diplomovku a zistil som že som plagiátor, alebo kompilátor. Už neviem. Vo svojej práci zo začiatku 80tych rokov nemám ani na jednej strane uvedený ktorý odstavec práce je z ktorej knihy. Síce na záver mám zoznam použitej literatúry, ale asi by to dnes neprešlo. Ešteže nie som politik. Síce mi to písala kamarátka zo SEŠ-lebo ovládala strojopis, ale kto uverí, že. Mám obrovské štestíčko že moja práca nie je v systéme a ak zmenia zákon a náhodou by ju tam aj dali, tak už budem v dôchodku. A ak ma budú mučiť, tak poviem aj meno vedúcej diplomovej práce. Prvú verziu mi úplne zoškrtala a musel som ju robiť druhý krát. Len,len že som to stihol.
 

To s tým strojopisom

je pochybný argument. Nikdy som sa neučil strojopis, ale spísať diplomovku ( po takmer dvoch rokoch bádania v laboratóriu) na písacom stroji mi zabralo asi dva týždne, popri iných povinnostiach (cca 50 strán A4). Počítače sme ešte nemali, takže ak urobil človek preklep, mohol stranu písať znova.
 

Aký pochybný argument.

Diplomovku na nečisto som písal ako ďateľ, dvoma prstami. Aj to na požičanom písacom stroji. Veď tá diplomovka musela nejako vyzerať, odstavce, medzery, presný počet úderov na strane, a hlavne bez chyby. Písalo to dievča, ktoré v tom bolo vynikajúce, čo je len na tom pochybné človeče.
 

Asi žijem v inom vesmíre

...proste, absolútne mi vtedy nenapadla možnosť, že by som dal diplomku niekomu prepisovať na stroji. Ale OK, niekto môže mať kopu schopností a zručností, aké ja nemám, a pritom písanie na stroji by mu to za svet nešlo. Môžbyť, beriem.

Mňa na celej kauze viac zaráža, že vôbec niekto berie vážne diplomku ...odkiaľ to? Z fakulty menežmentu? Už samotný fakt, že taká fakulta existuje, u mňa vyvoláva nával, povedzme, náhlej veselosti (tak to bolo i v časoch, keď školy tohto druhu u nás vznikali). Takže to celé beriem ako búrku v šerbli. Keby išlo o diplom z medicíny (alebo tu kdesi zmienenej nukleárnej fyziky), to už je o kus iné kafe. (kto by sa nechal operovať od chirurga, ktorý si diplom doktora medicíny a nejaké tie atestácie kúpil?) Ale veci ako masmediálna komunikácia, menežment, marketing, atd. atd... sorry, nechcem sa nikoho dotknúť, ale brať také odbory vážne nedokážem.
 

 

Tak ty si nejaky lumen. V mojich casoch snad kazdemu prepisovala diplomovku nejaka profesionalna pisarka. Dokonca skoro nikto nemal doma ani pisaci stroj.
 

Podpisujem, tiež

som písal diplomovku na nečisto prvýkrát na stroji. Doma sme nemali písací stroj, načo by nám bol.
 
Hodnoť

 

Dobry postreh. Cela tato kauza zasla do absurdna. Ak niekto mal problem s diplomovkou, najma ak to bol 23-24 rocny student a nieco plagioval a opisal, mal by sa priznat a ospravedlnit. A tym to malo skoncit. Takto sa v tom jeden za druhym, akteri coraz viac zamotavali, az z toho UK vysla dost tristne, a napokon este aj prorektor UK podla zisteni autora sa tiez sekne.
Novinari sice tlacili, aby Matovic odstupil, lebo takto to funguje vo vyspelejsich krajinach, lenze zabudaju na to, ze aj oni sami robia take novinarske preslapy (vid. Matovicom spominana revizia clanku bez patricneho upozornenia ci ospravedlnenia), ze na Zapade by za take nieco uz neboli novinarmi.
Nemozeme sa hrat na 2. Nemecko ci Dansko, ked nim realne nie sme a to plati ako pre politikov, tak aj pre ine zlozky spolocnosti.
 
Hodnoť

... žijeme dobu zodpovedajúcu vývoju ...

... ak by sme mali silu, ochotu a dostatok ľudí hneď po ´89, ktorí by vytvárali pravidlá pre fungovanie nového politického systému, po tridsiatich rokoch by sme sa neocitli v tak masívnom porušovaní všetkého všetkými ... žiadna inštitúcia v krajinke nefunguje ako má, ani podľa existujúcich zákonov ... ľudia sú demoralizovaní, s tak nízkou úrovňou svojho vedomia, že je pre nich "povzbudivé" búšiť na všetko okolo seba ... myslením sme stále v totalite, chýba rozmer slobody ducha, ktorý však bez osobnej zodpovednosti , od myšlienok po skutky, nemá so slobodou nič spoločné ... nepracujeme na osobnej kvalite, len sa dovolávame kvality iných ... pre spoločnosť bude čoraz ťažšie ponúknuť, čo len zdanie prijateľného obalu ... Matovičova vláda, keďže jej členovia nemajú ani podľa najagresívnejších protivníkov za sebou uchopiteľné zneužívanie moci, či drancovanie spoločných financií, túto šancu má ... vtedy, ak bude do dôsledkov trvať na prešetrení činnosti predchodcov ... len vtedy ... na voľnobehu nebudeme nikdy demokraciou s fungujúcim právnym štátom :-) ...
 
Hodnoť

Dajte blog na hlavnú stránku!!

Odporúčam tento blog publikovať na hlavnej stránke Sme. Ale čo na to pán Hascak. Na SK vysokých školách sú desiatky, ak nie stovky prof. a doc., ktorí dostali tituly podvodmi
 
Hodnoť

 

Som zvedavý, či pán prorektor Masarik odstúpi, keď si tento blog prečíta... A keď neodstúpi, či na neho novinári urobia aspoň spolovice taký pohon ako na Matoviča ;o)
 
Hodnoť

 

...človek si pomyslí, že azda tú formulu odvodil sám...

A možno si ozaj aj pomysleli a preto je dnes prorektorom... ;o)

Matovičovi tá jeho diplomovka nijako nemohla pomôcť v podnikateľskej ani v politickej kariére.
 
Hodnoť

Vidím to na akúsi

vážnu osobnú traumu z Masaryka. Netrestným útok, pretože v rozsahu blogu a hlavne pre bežných čitateľov nie je možné objasnit, akú dôležitosť dane rovnice v článku mali a aký veľký hriech bolo nezdrojiovanie ich. Navyše, reč je iba o troch jeho prácach.
Vidím to tak, že ukrivdený Klimcik vyplakáva.
 

 

Nezvaľujme všetko na "traumy" či na "vyplakávanie". Moja kritika Masarika je predsa výsostne vecná. Keď Mojžiš vytiahol na svetlo kauzu Matovičovej diplomovky, taktiež sa "nevyplakával". Iba si vybavoval účty. Robil to pritom vecne a verejne, tak ako sa to robiť má. Masarik predsa musí pochopiť, že vyskakovať môže len do výšky svojich vedeckých svalov a nie viac, inak mu bude vo všetkej logike zrazený hrebienok. To platí rovnako na SK, FRA či v USA...

Upresním a či zdôrazním teraz moje argumenty uvedené v blogu:

1) Reč je o troch NAJCITOVANEJŠÍCH článkoch Masarikovej kariéry, ide teda o jeho vedeckú vizitku.

2) To neboli rovnice ale vzorce

3) Vezmime si ten vzorec, ktorý sa vyskytuje vo všetkých troch Masarikových najcitovanejších prácach. V dvoch z troch týchto prác nie je uvedený žiadny iný vzorec, teda tento náš "trojprácový" vzorec je KĽÚČOVÝ a jeho nezdrojovanie je veľkým hriechom.

Nakoniec dodám, že žasnem, ako sa dajú v takých odboroch ako fyzika meteoritov naháňať citácie. Kdesi som v tlači čítal, že Masarik je na Slovensku považovaný za najlepšieho fyzika. Začo získal túto povesť? Zato, že jeho tri najcitovanejšie články sú založené takmer na jedinom vzorci, ktorý podľa všetkého ani neodvodil sám? Alebo zato, že už od útleho vedeckého veku na SK veselo funkcionárči?

Ctirad Klimčík
 

Funkcionárčenie sa vypláca

Kedysi som chodil na strednú s istým Mirom Fikarom. Obaja sme šli potom študovať chémiu na technike. K jeho odbornej kompetencii a schopnostiam sa vyjadriť neviem, nepoznám jeho práce, viem len, že v súčasnosti je rektorom STU. A že počas štúdia na vysokej bol podpredseda fakultného výboru SZM (pre mladších: niečo ako komunistický Hitlerjugend) a ešte na jeseň 1989 bol prijímaný za "plného člena" Komunistickej strany (na tú "birmovku" dostal z vojenčiny opušťák, my ostatní sme museli trčať na útvare). Asi sa po prevrate rýchlo zorientoval...
 

A kde je suvis

s povodnym clankom a s uplakanym Klimcikom?
 

 

Súvis je možno ten, že Jožko Masarik sa pchal za socializmu do komunistickej strany z karierizmu, aby získal výhody voči kolegom, ktorí sa čertovi upisať odmietli. Po nežnej však Masarika podržal Pišút, mimochodom ten istý Pišút, ktorý z pozície ministra školstva plošne odvolal z funkcií spústy bývalých straníkov akože z etických dôvodov. Samozrejme, rešpektovať etiku je krásna vec, ale niekedy byť principiálny môže byť aj na škodu a tak Pišút nechal na pokoji svojho spolupracovníka Masarika. Obidvaja títo páni potom na bratislavskom matfyze prakticky neobmedzene vládli. Keďže sa ani jeden z nich nerozpakoval vypisovať články s hustotou zhruba jedného vzorca na desať strán, veruže to neboli ľahké časy pre slovenskú matematickú fyziku.

K tomu "vyplakávaniu":Ja predsa nie som natoľko naivný, aby som vážne očakával, že rektor nechá odbornou komisiou preskúmať, ako Masarik cituje zdroje vo svojich prácach. Veď čo všetko by sa mohlo stať, ak by sa začali otvárať Pandorine skrinky, všakže? Jednako sa domnievam, že občas treba bohorovným súdruhom pripomenúť, že pravda ich raz môže dobehnúť. Zvlášť ak vodu kážu a víno pijú...

Ctirad Klimčík
 

 

Myslim si, ze je scestne prirovnavat SZM k Hitlerjugend. Tak ako vsade, aj v SZM boli ludia, ktori naozaj nieco robili pre mladey, deti, pracujucich. A poznam kopec ludi, co chceli robit vedu a dostat sa robit ju von, preto vstupili do KSC. Takze nie vsetci boli hnusni karieristi. Vas stale skrie ten opustak, co dostal? Tolka zast po rokoch...
 

 

Áno, v SZM musel byť viacmenej každý, kto chcel vyštudovať VŠ, ale nebolo potrebné vstúpiť do KSČ, aby sa dala robiť veda. Vstúpiť do KSČ musel iba ten, kto ašpiroval na pozíciu vedúceho katedry, ústavu a pod. Ja som od Masarika o dva roky mladší a mimochodom som vstúpiť do KSČ odmietol. Všetci, čo do strany vstúpili boli karieristi (oni si však hovorili pragmatici) a normálna študenstká populácia sa na nich pozerala krivými očami.

Ako anekdotu ešte uvediem, že nezriedka si to dotyční novostraníci museli od okolia pekne "vyžrať", typicky sa im pod oknami na internáte spievala pesnička so slovami (meno straníka si dosaďte, ja som vybral "Novák":

"Nováku,Nováku,
byl jsi celkem dobrej maník,
svit tvý hvězdy dávno zanik,
říkaj že prej už seš straník
tak nám polib pr.el, Nováku...
 

KSČ

Ak niekto ešte aj po 1968 dokázal vstúpiť do KSČ, to svedčilo buď o deficite súdnosti, alebo deficite charakteru. Nieže by to predtým bolo omnoho lepšie, mňa či mojej rodiny sa to našťastie netýkalo (zlý triedny pôvod), ale jednoduchí a manipulovateľní ľudia v začiatkoch neraz vstupovali do KSČ z číreho naivného idealizmu, z viery, že našli tých správnych budovateľov raja na zemi. Ale odvtedy nastalo dosť udalostí, ktoré im mohli a mali otvoriť oči.
 

ilianka

asi je nám jasné, že o nijaký opušťák tu nejde. Ak boli v KSČ vaši rodičia alebo Vy sama, sorry, za to ja nemôžem. Mnohí boli. Ja nie, moji rodičia ani príbuzní nie. Ostatné v odpovedi autorovi blogu.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 3 755
 2. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 900
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 322
 4. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 284
 5. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 277
 6. Vladimír Čuchran: Vodné centrum, košický aquapark 250
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 120
 8. Miroslav Babič: Ako jednoducho vybabrať s konšpirátormi 90
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 86
 10. Anton Kovalčík: Kam sme sa to preklikali? 86

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 2. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 3. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle XIII. Žilinské fragmenty.
 6. Jozo Peric: Infobip je prvým chorvátskym jednorožcom s investíciou 200 miliónov dolárov
 7. Miriam Studeničová: Čo nám chce povedať choroba?
 8. Július Kovács: „Ja keby som mal tú moc spravím také Harakiri, len by sa tu prášilo“ !
 9. Lukáš Baloga: Čím sa táto kríza líši od ostatných? Predovšetkým ochotou riskovať
 10. Martin Krištoff: Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu pr


Už ste čítali?